TikTok се е утвърдил като водеща платформа, привличаща вниманието на тийнейджърите и малките деца по целия свят. Според проучване на Pew Research Center, 58% от децата на възраст между 13 и 17 години посещават платформата поне веднъж дневно, а 17% споделят, че са в приложението почти постоянно. Въпреки че голяма част от съдържанието е забавно и креативно, някои тенденции и предизвикателства могат да бъдат изключително опасни или дори смъртоносни.
От стартирането си през 2016 г. популярността на TikTok нарасна стремително, достигайки над 1,5 милиарда потребители, като всеки четвърти е на възраст под 20 години. Според изследователската агенция Ofcom, 96% от децата в Обединеното кралство на възраст от 3 до 17 години гледат видеа в сайтове и приложения за споделяне на съдържание като TikTok и Snapchat, а специалисти твърдят, че тези данни са приложими за повечето западни държави, включително и България.
От сладки видеоклипове с кучета до модни тенденции и танци, TikTok се е превърнал в модерна платформа за младежите. Но някои предизвикателства, макар и на пръв поглед забавни, крият сериозни рискове за здравето и безопасността на участниците и вече има първите потърпевши в страната.
Поредното предизвикателство, което вкара дете в "Пирогов" е трендът "Спайдърмен". Шестокласник беше приет с тежка травма на главата. В предизвикателството дете скача в ръцете на двама свои приятели и трябва да бъде изхвърлено назад.
Диян Стаматов, директор на 119-о училище, призова за пълна забрана на приложението в България, сподели той пред NOVA.
„Точно за 10 секунди, по много настоятелна молба на един от учениците, се изпълнява предизвикателството „Супермен тренд” (както още е известно предизвикателството - бел.ред.) в резултат, на което ученикът пада на плочките", каза Стаматов.
Опасни предизвикателства в TikTok
- Предизвикателството „Затъмнение“ насърчава хората да се душат или хипервентилират, докато не загубят съзнание, което вече е довело до редица смъртни случаи.
- Предизвикателството „Хромиране“** (известно още като #WhipTok), което включва вдишване на изпарения на битови продукти, като лепило, почистващи продукти или боя. Опасната практика е средство за надрусване чрез вдишване на въглеводороди чрез злоупотреба с различни легални продукти, включително перманентни маркери, аерозолни дезодоранти, лакове за нокти, бои, кърпи за прах за компютри, почистващи препарати за карбуратори, разредители за бои, бензин и спрей за коса и др. Хромирането води до пристрастяване и сериозни последствия за здравето.
- „Скълбрейкър“ - това предизвикателство включва трима души, които стоят един до друг. На средния човек се казва, че всички правят снимка, в която скачат. Точно когато средният човек скача във въздуха, стоящите от двете страни ритат краката му и той пада назад. Това често води до тежки травми като наранявания на гръбначния мозък и дори парализа.
- „Дъхът на дракона" подтиква деца да потапят храна в течен азот, след което да я ядат, предизвиквайки изпарения от устата и носа. Това може да доведе до увреждане на вътрешните органи и затруднено дишане.
- „Тиксо за уста" - това е тренд, в който потребителите залепват устата си преди сън, а видеата събраха 38,5 млн. гледания. Макар да се твърди, че това намалява хъркането и подобрява съня, експертите предупреждават, че практиката може да предизвика дихателни проблеми, недостатъчен достъп на кислород до мозъка и други здравословни усложнения.
- През последната година TikTok предизвикателства с контакти също станаха популярни. Използва се част от зарядно устройство за телефон, контакт и стотинка, за да се предизвикат искри. Това води до повреда на електрическата система и евентуално пожар.
- „Огненото предизвикателство" включва пръскането на лак за коса върху огледало, понякога в определена форма и неговото запалване, което може да доведе до пожар и сериозни изгаряния.
Ролята на родителите
Дори ако детето ви не използва TikTok, вероятността да чуе за опасни предизвикателства от съученици или приятели е висока. Затова е от съществено значение родителите да са информирани и да разговарят с децата си за рисковете от подобни трендове.
TikTok предлага родителски контроли, като ограничаване на съдържанието и филтриране на коментари, както и функция за „семейно сдвояване“, която позволява на родителите да следят акаунтите на децата си.
Експертите подчертават, че родителите трябва да бъдат проактивни, да се интересуват от новите трендове и да помагат на децата си да разбират опасностите от безразсъдно поведение. Така можем да научим младите хора да вземат информирани решения и да мислят критично, преди да приемат участие в потенциално опасно предизвикателство.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!