„За мен България е най-красивата и най-близка като страна и народ от всички държави в региона”, заяви най-богатият македонски бизнесмени Орце Камчев пред местното издание „Фактор”.
„Премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев имаха куража много бързо да разрешат изкуственото неразбирателство, което имахме в продължение на десетилетия с Договора за приятелство, който те подписаха миналата година”, посочи Камчев.
„Това бе ключов момент, който ни даде възможност да направим компромис и с Гърция”, добави предприемачът.
„Поради тази причина трябва да имаме успешен референдум. Ако днес не решим въпроса, утре няма да ни бъде и това трябва да е ясно на всички. Прекалено много време загубихме през последните 27 г. с исторически глупости, митове и легенди. Те създадоха проблеми не само с нашите съседи, но и със самите нас, вътре в страната ни. Невъзможността да решим спора с Гърция ни спря отдавна да бъдем част от ЕС и НАТО. И повярвайте ми, Македония нямаше да бъде в тази ситуация в която се намираме днес, нито в икономически нито в политически план”, смята Камчев.
„Поради тази причина много ясно и на висок глас ще изразя моята позиция - нито ще имаме по-голям шанс, нито пък сме имали по-храбър лидер от премиера Заев. Аз лично съм "За" договора с Гърция, както бях и „За” договора с България. Аз съм европеец и искам Македония да бъде част от ЕС. Искам да живея в Македония, която ще бъде по-различна от тази днес. Искам да бъдем членове на НАТО и ще направя всичко, което зависи от мен. С присъединяването към новата общност, ние ще бъдем длъжни да разсъждаваме и работим по европейски начин”, заяви Камчев.
„Погледнете какво има България днес, която е член на ЕС”, добави Орце Камчев.
Той е сочен за най-богатият бизнесмен в Македония. Според „Форбс” състоянието на Камчев възлиза на близо 230 млн. евро.
В основата на бизнеса му е холдингът „Орка”. През 90-години Орце Камчев в председател на младежкото движение на управляващата сега в Македония СДСМ. През 2003 г. напуска партията. В същия период баща му заема висока позиция в настоящата опозиционна ВМРО-ДПМНЕ. А в момента прокуратурата разследва това, че медийният холдинг „Медия и принт Македония”, затворен през 2017 г., е спонсорирал нерегламентирано кампанията на бившите управляващи през 2013 г., докато „Орка” е бил основен акционер.
Референдумът за новото име на Македония – Република Северна Македония, ще се проведе на 30 септември.
Гърция до този момент блокираше всякакви опити от Скопие за присъединяване към Европейския съюз и НАТО, опасявайки се от териториални претенции от македонска страна. Атина настояваше, че Македония трябва да има друго име, което ясно да я отличава от едноименната гръцка област.
Пробивът в преговорите между Македония и Гърция беше постигнат по време на българското председателство на ЕС през първата половина на тази година.
Но курсът, поет от управляващите от СДСМ в Скопие към НАТО и ЕС не се харесва на Сърбия и Русия. А договорът за името среща силна съпротива в Гърция.
За да подкрепят политиката на правителството в Скопие в македонската столица дойдоха редица високопоставени чуждестранни представители. Включително германският канцлер Ангела Меркел и австрийският канцлер Себастиан Курц.
Днес в Скопие пристигна министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис. Той бе посрещнат на международното летище от македонския си колега Радмила Шекеринска.
Посещението на Матис е първото по рода си на министър на отбраната на САЩ в Македония за последните 14 г. В навечерието на пристигането си в Македония Матис поясни, че ще посети страната с цел да демонстрира ясна подкрепа за предстоящия на 30 септември референдум за името, но и загриженост относно възможната намеса на Москва в процеса.
Американският министър на отбраната заяви пред журналисти пътуващи с него до Скопие, че няма съмнение, че Москва финансира проруски настроени групи в Македония с цел провал на предстоящия референдум за името.
„Ние не прехвърляме пари на хората зад кулисите, ние не сформираме партия, която контролираме или се опитваме да контролираме”, каза Матис. Намесата на Русия е обезпокоителна и САЩ не искат да видят Русия да прави в Македония „това, което се опита да стори в толкова много страни”.
По-рано днес премиерът на Македония Зоран Заев обаче заяви, че няма данни за руско влияние в страната.
НАТО официално покани Македония
Ратифицирахме договора за приятелство с Македония
Македония ще гласува на референдум на 30 септември
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!