П отребители се оплакват, че топлофикациите продължават да надписват сметки и да търсят плащане на фактури с изтекла давност. Как да търсим правата си и как да намалим разходите си за топлоенергия през зимните месеци? Отговорът дава рубриката „На твоя страна“ в предаването „Здравей, България“ по NOVA.
През последните три години са подадени над 12 хил. жалби към топлофикациите в страната. Над 11 хиляди от тях са към „Топлофикация – София”. Всяка трета жалба е за надписани сметки. В същото време срещу абонати на топлофикациите всяка година се завеждат между 10 и 15 хил. дела. В резултат на това
дружествата съдят над 400 хил. потребители-длъжници.
Как да търсим правата си?
Дори да нямаме радиатори дълговете могат да се натрупат от такса „сградна инсталация” и от подгряването на водата, става ясно от фактурите, които пристигат по пощата. В писмата от „Топлофикация – София” обаче обикновено никъде не е описано, че задълженията имат давност. Ако несъбраните сметки са за повече от три години назад,
по закон се погасяват по давност и ние трябва да платим само за последните 3 години.
От „Топлофикация – София” уточняват нещо много важно. „Бих препоръчала на клиентът да дойде тук да проверим дали междувременно са завеждани дела – защото, ако има заведено дело – тези суми са изискуеми”, каза говорителят на дружеството Елизабет Павлова.
Не трябва да забравяме, че ако не осигурим достъп за отчитане на уредите, разходите се начисляват служебно. Начисленията за един сезон за един обитател варират от 50 до 100 кубика вода. При средна цена от 10 лв. за кубик – това може да е от 500 до 1000 лв. за човек. За двама души – от 1000 до 2000 лв.
„Топлофикация – София” са категорични –
независимо, че клиентът не ползва отопление, това не го освобождава от сумата за сградна инсталация.
Дали такса „тръби” е законна е тема не само в България, защото Съдът на ЕС ще гледа казуса със съществуването ѝ изобщо следващата сряда. Според експерти , размерът ѝ често достига 50 и над 50 % от потребената за отопление енергия. Единственият вариант да не се начислява сградна инсталация – е ако цялата етажна собственост не ползва топлинна енергия – с решение на 100 % на всички клиенти.
Сигнали за надписани сметки за парно често идват при адвокат Мила Йотова. Най-често от потребители, които са се отказали от парното. И въпреки това сметки за отопление идвали под предлог, че радиаторите не били демонтирани по надлежния ред. „Ако клиентът за конкретен изминал сезон или съответен месец – види, че има висока сметка – съветът ми е да се обърне към Топлофикация веднага или към топлинния счетоводител, следващата стъпка е да се обърнат към омбудсманите – специалисти”, обяснява юристът.
От „Топлофикация – София” уверяват клиентите, че сметките се формират по ясна формула и за измама не може да става въпрос.
И според топлинните счетоводители за надписване на фактурите не може да се говори. Разминаванията идвали при изравнителни сметки, ако достъп до уредите не се осигури при обявените дати за отчет. Нереално високи сметки често има и по вина на самите потребители, когато сметките се изравнявали на база на средното потребление на бивш собственик на апартамента.
Инж. Емил Георгиев от Федерация на потребителите в България заяви: „Когато им искат суми, които не са потърсени 10 – 15 години съветвам хората да не плащат нищо,
да не подписват никакви споразумителни протоколи,
правото е на тяхна страна. „Топлофикация – София” ще ги призове в съда и те ще трябва да платят само за последните 3 години. В момента, в който потребителят подпише този споразумителен протокол за срок примерно повече от 2 – 3 години, той е задължен да плаща цялата сума“.
Експертът подчерта:
„Разводът с „Топлофикация – София” е немислим, т.е. софиянецът е прикован към нея посмъртно.
Всички потребители, които са на месечно дистанционно отчитане, да не плащат и 1 ст. изравнителна сметка.
След като посегнаха да надписват сметките на Федерацията, какво да говорим за обикновените потребители. Ние сме на месечно отчитане, изрядни сме като платци и изведнъж получихме изравнителна сметка от 313 лв. без ДДС. Обадиха се няколко пъти и им казах, че няма да платим, защото правото е на наша страна, чакаме да ни призоват в съда и вероятно ще призовем всичките си членове да се потърси гражданска отговорност от „Топлофикация – София”.
Още по темата вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!