Изложби, концерти, работилници, филми и екскурзоводски обиколки са сред събитията, които може да бъдат посетени в тазгодишното издание на Европейската нощ на музеите. Тази година Европейската нощ на музеите съвпада с Международния ден на музеите – 18 май, отбелязват от Министерството на културата. 

В инициативата ще участват общо 61 държавни и общински музея и художествени галерии и техните филиали от 25 области в страната, които ще посрещат посетители със свободен вход, отбелязват от екипа на министерството. Проверка показа, че в София списъкът с музеи и галерии, които се включват в инициативата, включва над 50 обекта. 

МУЗЕИТЕ

Националният исторически музей (НИМ) организира „Музикална разходка във времето“ с песни на български, френски, италиански, испански език в изпълнение на Надя Тончева (глас и пиано). В програмата са включени и тематични образователни ателиета, както и безплатни тематични беседи. За посетителите ще бъде достъпна постоянната експозиция на НИМ, както и изложбите „Дуранкулак. 50 години археологически проучвания“ и „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2023“. 

Националният военноисторически музей (НВИМ) се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“ с вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция, концерт и лятна киновечер под звездите.

Нощ на музеите 2024
Нощ на музеите 2024 Източник: Прес инфо

В Националния музей „Земята и хората“ специално за нощта на музеите е подготвен концерт на тръбен орган. Освен него, посетителите ще може да разгледат всички постоянни експозиции на НМ „Земята и хората“, както и временните изложби - „Умни минерали за умни телефони“, „Зелената приказка на камъка“, „,В чудния свят на конкрециите“ и „Нови постъпления 2023“.

Жителите и гостите на София може да посетят и Националния политехнически музей. В нощта на музеите отворени ще са постоянната експозиция и временните изложби „310 години пишеща машина“ (визуална история), „Полифония и техника. Динамичен диалог“ - художествена изложба на Вили Николов. Специално за инициативата „Европейска нощ на музеите“ са предвидени две демонстрации „Физика в действие - практически експерименти, които вдъхновяват и образоват“. От екипа на музея уточняват, че това събитие е с платен вход.

Един от най-атрактивните музеи

Посетителите на Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките ще имат възможността да разгледат постоянната експозиция на музея и временната изложба „Българска археология 2023“, представяща най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия археологически сезон. 

Изложбата „Само диви“ на Антония Маринова - Crazy и откриване на ХХ Фестивал на изкуствата „Борис Христов“, посветен на 110-годишнината от рождението на Борис Христов, са акценти в програмата на Националния музей „Борис Христов“ в събота. Ще има и музикален маратон с млади таланти от Нов български университет. От екипа на музея уточняват, че входът е с живо цвете за градината на „Борис Христов“. 

С три експозиции участва Националният етнографски музей при БАН. Посетителите ще може да разгледат изложбите „130 години Народен музей“, „Пътят до трапезата“ и „Бежанци“.

Националният природонаучен музей при БАН ще отвори за посетителите в събота постоянната си експозиция, представяща биологичното и минералогично разнообразие на Земята, както и единствените у нас проби от Луната и метеоритни находки от Марс. Гостите на НПМ-БАН ще може да разгледат също временната изложба Illustratorium II на Деница Пенева. Предвидено е и специално събитие - „Опрашителите, без които не можем“. Ще има също образователни занимания за ученици с учените, „Научно кафене“ за студенти и възрастни с учените от НПМ-БАН, както и събитието „Пътуващият кошер“: любопитни срещи с медения свят на пчелите за най-малките“. В него любителите пчелари Людмила Русимова и Милена Дойчева отворят техният пътуващ кошер, за да го разгледат посетителите отвътре и да надникнат в потайностите на пчелния свят.

Нощ на музеите 2024
Нощ на музеите 2024 Източник: Прес инфо

Екипът на Националния антропологичен музей при Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей – БАН е подготвил специална програма за Европейската нощ на музеите. Постоянната експозиция, както и гостуващата изложба „Богове, символи и древни знаци“ -  Регионален исторически музей – Враца, ще бъдат представени на публиката. Сред специалните събития е лекция на тема „Навременна профилактика. Чудният свят на паразитите“ с лектори доц. д-р Вера Кольовска, Тодор Белев, проф. д-р Димитър Кадийски и дмн, проф д-р Димитър Масларов. Ще има демонстрация на спортни клубове, антропологична работилница (подходяща за възрастовата група 7-18 години) и работилници. 

Националният литературен музей взема участие в инициативата с експозициите си в къща музей „Иван Вазов“ – София, къща музей „Пейо К. Яворов“ – София, къща музей „Петко и Пенчо Славейкови“ – София, къща музей „Никола Й. Вапцаров“ - София, и в къща музей „Емилиян Станев“ – Велико Търново. 

ГАЛЕРИИТЕ

В Софийската градска художествена галерия посетителите ще може да видят изложбите „Дечко Узунов. Съзидания. 125 години от рождението“ и „Като шепот (Поетично политическо). Изложба Съвременно изкуство“. Във филиала на СГХГ - галерия „Васка Емануилова“ посетителите ще може да разгледат постоянната експозиция скулптури Васка Емануилова, както и изложбата „Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите“. 

А в галерия-музей „Дечко Узунов“ може да бъде разгледано ателието на Дечко Узунов. В програмата е и изложбата „Дечко Узунов. Светско монументално изкуство. 125 години от рождението на художника“.

Националната галерия ще работи в Нощта на музеите. Посетителите може да посетят филиалите „Двореца“, „Квадрат 500“, „Музей за християнско изкуство“, „Музей на изкуството от периода на социализма“ и „Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство“. 

В зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници посетителите ще видят „Петър Дочев (1934 – 2024) – живопис“. В галерията на СБХ на ул. „Шипка 6“ може да бъде посетена експозицията на Милко Божков. 

Среща с художничката Надежда Георгиева и куратора Весела Ножарова ще се проведе в „Гьоте институт“ - България. Те ще представят изложбата „Невротичният балет на красотата и разрухата“.

Изложбата на Кирил Божков „Акварелни портрети“ може да бъде разгледана в галерия „Академия“ в събота вечерта. 

Сред галериите в София, които ще се включат в Европейската нощ на музеите, са „Аросита“, „Структура“, „Харта“, Swimming Pool, „Астри“, „Синтезис“.

Международният  ден на музеите е честван за първи път през 1978 г., като целта на празника е да се повиши информираността за ролята на музеите в обществото. Европейската нощ на музеите се организира за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата и само за няколко години инициативата се разпространява успешно из цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват още в първото й издание, припомнят от Министерството на културата. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лазаровден е! Какво повелява традицията...

Лазаровден е! Какво повелява традицията...

Любопитно Преди 1 минута

Днес имен ден празнуват Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар

Корфу – божественият остров, където историята и природата се сливат

Корфу – божественият остров, където историята и природата се сливат

Любопитно Преди 2 минути

Корфу е истинска перла в северозападната част на Йонийско море

Ердоган

Ердоган поиска членство в ЕС

Свят Преди 7 часа

Ердоган обвини Израел в "геноцид" и призова за световен мир

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Свят Преди 8 часа

Левит: Ако Китай продължи да отвръща, това не е добре за Китай

Човек загина в пожар във Варна

Човек загина в пожар във Варна

България Преди 10 часа

Огънят е локализиран

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Свят Преди 10 часа

Все още не е ясно колко души са били на борда

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

България Преди 10 часа

Протестиращите искат също да се поставят легнали полицаи

Естония задържа танкер с руски петрол

Естония задържа танкер с руски петрол

Свят Преди 10 часа

Плавателният съд е бил подложен на санкции

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

България Преди 11 часа

Плевен отменя всички предвидени общински прояви

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Свят Преди 11 часа

Тръмп: Твърде много хора умират, хиляди на седмица

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Свят Преди 12 часа

По-рано днес Уиткоф се срещна с Кирил Дмитриев

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

България Преди 12 часа

Срещу мъжа е повдигнато и второ обвинение

,

ChatGPT вече запомня всичко: Как това ще промени комуникацията ви?

Технологии Преди 13 часа

Миналата година OpenAI вече въведе възможността за забравяне или запомняне на конкретни детайли по желание на потребителя

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Свят Преди 13 часа

Китай е вторият по големина вносител в САЩ

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Свят Преди 14 часа

Умеров: САЩ продължават да осигуряват военна подкрепа