Над една четвърт от българските фирми са били въвлечени в корупционни схеми.
Това заяви Методи Методиев от Института за пазарна икономика (ИПИ) при представяне на ново изследване в 28 общински центрове.
Всяка четвърта фирма е срещала трудност за осъществяване на оценка на въздействие на околната среда.
Изследването на корупционните практики е направено на базата на възприятието на хората за корупция, допълни Методиев.
Според изследване на "Витоша-рисърч" 44% от фирмите са срещали трудности при издаване на разрешително за строеж.
Най-трудно е в Благоевград, там почти 100% от компаниите срещат затруднения. Най-лесно се взимат тези разрешителни във Враца - само около 10% от интервюираните срещат трудности.
По-често проблеми имат по-малките фирми. Една четвърт от интервюираните компании са разказали за фирма от техния бранш, която прави нерегламентирани плащания.
Една пета от компаниите са плащали нерегламентирано за облагодетелстване.
Сред сферите, където корупцията е най-разпространена, са строителството, търговията на едро и търговското посредничество.
Около 37% от фирмите са казали, че при тях местната власт провежда някакви антикорупционни практики.
Изследването "Местни условия за правене на бизнес", подготвено от Института за пазарна икономика е първото подобно изследване на местно ниво, което се прави в България.
Целта на проучването е да покаже различията в бизнес средата на местно ниво, както и да представи къде в страната е най-лесно да се прави бизнес от административна и регулаторна гледна точка.
В изследването са включени 28-те области, представени от областният център. Индексът изследва административната тежест на бизнеса, като данъци и такси, регулаторни режими, качество на административните услуги и корупция.
Няма град, който да получава най-висока оценка по всички индикатори. На първо място в класацията е Търговище, следват Враца и Габрово.
Последните места са на Плевен, Смолян и Стара Загора. София е в "златната среда" - 19-то от 28 места.
Столицата, заедно с Русе, Кюстендил, Монтана и Велико Търново, има регулаторни режими, които не са описани в нормативната база.
Изследването показва, че местните данъци и такси са около 5% от бюджета, което няма да повлияе особено на републиканския бюджет и няма пречка да стоят в общината.
Подобна мярка трябва да се направи не само в София, но и във всички общини. Финансовата децентрализация ще доведе до конкуренция, а тя ще дисциплинира общините, смятат от института.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!