О ще 416 убити и 16 ранени планински чинки откриха доброволците на Зелени Балкани, които в рамките на вчерашния ден отново са посетили покрайнините на Копривщица. С това жертвите на новогодишните "празненства" са вече 1038, от които 1007 мъртви и 31 ранени.
След фрапиращите снимки на стотици мъртви птици, разпространени от Спасителния център, екоактивистите отговарят на многото възникнали въпроси:
Над 600 птици бяха убити от новогодишната заря в Копривщица (СНИМКИ)
"В новогодишната нощ, не само в Копривщица е имало бомбички, пиратки и заря. Малшанс за птиците е, че в момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града. Ето за това и там жертвите са най-много. Имаме сигнали и снимки и от други населени места – единични птици, предимно пойни, намерени мъртви след новогодишната нощ.
По отношение на това кога и как се е събрал екипът ни, за да реагира толкова бързо – имаме дежурни ветеринарни лекари и рехабилитатори 365 дни в годината. Отделно имаме екип доброволци, който е в готовност да реагира - екип от ветеринарни лекари и студенти по ветеринарна медицина!
Няма шанс птиците да са отровени, първо, защото клиничната картина и патогномичните признаци не са показни за това, второ защото в гушата и стомаха на птиците не бяха открити селскостопански семена и не на последно място – през зимата няма сеитба, по време на която, обикновено се среща и натравянето, заради третираните семена, които се използват.
Ветеринарните специалисти на Спасителния център (четирима на брой) отхвърлихме вероятността за птичи грип, посредством клинични лабораторни методи и липса на патогномични признаци при аутопсията на ВСИЧКИ птици.
Аутопсиите и цялата експертна дейност по установяване причината за смъртта на птиците е извършена от четирима ветеринарни лекари, трима от които имат над 10 годишен стаж в Спасителния център и опит в работата с диви животни. Не могат да бъдат намерени не само в България, но и на Балканския полуостров други такива, тясно специализирани, ветеринарни лекари в областта на дивите животни и в частност птиците. Студентите участваха само, като асистенти и в дейностите на терен. Те не са поставяли диагнози и не са подготвяли официални експертизи!
Канарчета и други домашно отглеждани птици нямат нищо общо, като поведение с дивите животни. В по-малко или по-голяма степен домашните птици са свикнали с шума от непосредствената човешка близост, за разлика от животните в природата!
Мнението на екипа ни е не, че не трябва да се празнува и не, че не трябва да има заря, но че тя трябва да е организирана и реализирана от хора, които са специалисти. Така, празникът ще е весел, красив и безопасен за всички!", категорични са от Зелени Балкани.
В заключение те изказват признателност към доброволци, студенти по ветеринарна медицина в Тракийския университет, които са се отзовали, за да опитат да спасят птиците.
Планинската чинка (Fringilla montifringilla) е птица от семейство Чинкови. Тя е защитена по силата на Закона за биологичното разнообразие на Република България. В световния червен списък, планинската чинка е отбелязана, като „Незастрашен вид“, но с намаляваща популация.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!