П ътни строители от цялата страна излязоха на протест.
Протестните действия са организирани от браншова камара "Пътища" заради неизплатени заплати за повече от пет месеца и липса на финансиране, което спира ремонтните дейности по вече възложени от Агенция "Пътна инфраструктура" проекти. Не се възлагат и нови поръчки, информира NOVA в репортажа си.
В София протестиращите блокираха движението около "Триъгълника на властта". Служителите настояха да получат заплатите си за извършени ремонти на пътищата. А по думите им парите вече се забавят 5-и месец. По различни оценки става дума за между 800 милиона и 1 милиард лева.
Малко след 17:00 часа протестът в София приключи. Строителните работници бяха блокирали движението по бул."Дондуков".
В четвъртък ръководството на Камарата на строителите ще депозира в Министерския съвет становище на организацията по проблема и ще поиска спешна среща с премиера. Протест утре няма да има, информира БТА.
Блокади имаше и в страната
Работници от пътностроителна фирма се бяха събрали на протест и блокираха пътя Русе-Бяла, в района на кръстовището за село Иваново, информира по-рано днес БТА.
"Тук сме, за да получим това, което сме изработили, както и да имаме работа. Имаме неизплатени пари от началото на годината", обясни собственик на фирма.
Във Варна служители на фирма "Пътно поддържане Варна 2018" блокираха движението в двете посоки по Аспарухов мост в града.
Методи Иванов от фирмата обясни, че компанията има неизплатени задължения за зимното поддържане през миналата година. За следващата зима нямаме никакви средства за осигуряване на материали и техниката, допълни той и уточни, че това е една от причините хората да са на протеста.
Във фирмата работят повече от сто души, които не са вземали заплати няколко месеца. Георги Георгиев, който е шофьор в компанията, посочи, че не са получавали заплати от 4-5 месеца, а причина е, че няма изплащане на средства от Агенция "Пътна инфраструктура". Той изрази надежда протестиращите да бъдат чути.
Бургас също бе част от градовете, в който се проведе протест. Недоволните служители затвориха едната лента на пътя от морския град към магистрала "Тракия".
"Към всички пътно-строителни фирми в страната между 800 млн. и 1 млрд. лева са неразплатените средства към момента, като това са изчисления до края на годината за неща, които и в момента се работят", заяви Иван Иванов, представител на браншова камара "Пътища", цитиран от DarikNews.
"Вече не можем да издържим и настояваме да ни се плати поне частично. Останалите средства сме склонни да ги изчакаме до края на годината или в началото на следващата. Но вече имаме много задължения за превозвачи и заплати и не можем да издържим", допълни той.
Протести имаше и в Хасково и Стара Загора. Пътните строители блокираха и пътя между Перник и София край Драгичево.
Пътни фирми протестират на кръстовището на първокласния път Е-79 и второкласния път за Арчар край Видин. Мирният им протест започна точно в 16.00 часа и продължава и в момента, информира БТА.
На кръстовището в сигнални жилетки и с плакати протестират над 200 работници, представители на различни пътни фирми. Над 50 тежки камиона са разположени отстрани на кръстовището и не пречат на движението.
Работници от "Пътни строежи", част от браншовата камара "Пътища", блокираха пътя Русе-Свиленград на изхода на Велико Търново за Южна България.
Те излязоха на протест с искания Агенция "Пътна инфраструктура" /АПИ/ и държавата да осигурят средствата за зимно поддържане от януари до април 2021 година, да получат средствата за изработеното по договорите, да продължат да получават възлагане за работата по договорите, които са сключени.
Протестиращи от "Автомагистрали-Черно море" блокираха пътища, Комитова отговори
Браншова камара: Строителни фирми пред фалит
Веднъж вече пътните строители отмениха масов протест, след който беше създадена работна група.
От Камарата на строителите обявиха във вторник, че не са доволни от разговорите във формата "работна група" и очакват ефективни решения.
"Става дума за 5-годишни договори, които са надхвърлени като стойности. По Закона за обществените поръчки нямаме такива права. Също така са в отклонение на Закона на бюджета и Закона на финансите", обясни регионалният министър Виолета Комитова.
"Съгласно уговореното в договорите, не могат да очакват плащания до 31 декември повече, защото плащанията са уговорени в бюджета на АПИ за този тип дейности, а той е изчерпан към края на март. Фирмите ще ги получат, но на друго основание и след спазване на юридическите процедури за това", каза зам.-министър Иван Дерменджиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!