А втобусните превозвачи в туризма излизат на протест едновременно в София, Варна, Бургас, Пловдив и Русе. Това обявиха пред NOVA от национално сдружение „Случаен превоз”.
Те протестират под лозунга „S. O. S. Спасете българския туристически превоз. Без нас няма туризъм”.
В София се събраха 120 автобуса, които тръгнаха от 11 километър на „Цариградско шосе”, преминаха през Министерския съвет, обиколи ха през „Сточна гара” и отново се върнаха на изходния пункт.
„Искаме държавата да ни забележи, защото от 18 март се опитваме да установим контакт с институциите, но до момента нямаме отговор. Ние имаме пет искания, като три от тях са икономически”, заяви Илия Запрянов, член на управителния съвет на Националното сдружение „Случаен превоз”.
Той посочи, че едно от най-важните им искания е държавата, час по-скоро, да каже кога и при какви условия ще могат да се възобновят туристическите превози.
По-ниско ДДС от 1 юли, кой ще получи ваучери за почивка
„Искаме шестмесечно отлагане на всички задължения към бюджета за бранша - т. нар. данъчна ваканция, минимум 30 000 лв. безвъзмездна помощ, за да може да оцелее браншът - у нас има над 400 фирми, които се занимават със „случаен превоз”. Също така до 100 000 лв. безлихвено кредитиране и инвестиционни кредити до 300 000 с лихва до 2%”, обяви Запрянов.
„Мярката 60/40 е неработеща, тъй като ние не работим и при 0% оборот, ние няма как да се възползваме от тази мярка. Втората мярка от 3000 до 10 000 лв., някои колеги се възползваха от нея, но не всички, тъй като това са разходите на една малка фирма на месец, за гаражи, осигуровки, застраховки. Тя не ни върши кой знае каква работа, но някои колеги се възползваха”, обясни Запрянов.
„На някои започват да им взимат автобусите, тъй като голяма част от бранша работи с кредити, които в момента не може да обслужва. По-голямата част продължаваме да удържане положението, но докога никой не може да каже”, коментира той.
Над 40 автобуса излязоха на протестно шествие из улиците и на Бургас. Около 60 автобуса и бусове, обичайно превозващи туристи, направиха две обиколки на Пловдив. Протести имаше още в Русе, Пазарджик, Панагюрище и други населени места.
Членовете на „Случаен превоз” са изпратили писмо с искане за спешни икономически мерки за бранша до правителството, но не са получили отговор.
Превозвачите настояват за безлихвено отсрочване на задълженията им към бюджета след обявяване на извънредното положение, безвъзмездна финансова помощ, както и безлихвени заеми. Те обявиха, че искат и среща с премиера Борисов, за да обсъдят мерки за сектора.
Захариева: Карантината за пътуване ще остане поне до края на май
„Конкретното събитие, което ни накара да излезем на протест днес, е едно наше поредно писмо от 8 май, на което отговорът от властта беше входящ номер. Всички писма, които сдружение „Случаен превоз” сме изпратили до различни министерства и институции от началото на април, останаха без отговор. Ние искаме работещи мерки в нашия бранш, но за да се случи това трябва да има диалог”, коментира областният координатор на сдружение „Случаен превоз” в Бургас Добромир Симов.
Гърция със споразумения за туризъм, България в списъка
Той е категоричен, че мярката „60/40” е неприложима за бранша на туристическите автобусни превози.
Повечето фирми от този сектор реално не осъществяват дейност от март насам. В протеста днес е планирано да се включат десетки автобуси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!