Н еизправните ракети С-300, които се обсъжда да изпратим в Украйна, са между 3 и 5% от цялото ни налично количество, а въоръжението, което сме предоставили досега, не засяга боеспособността на нашата армия. Това заяви пред БНТ началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов.
Той подчерта, че няма пряка заплаха за сигурността на България, а действията на българската армия минимизират рисковете от конфликта в Украйна.
"Състоянието на въоръжението и техниката на армията не е тайна за партиите. Всяка година аз предоставям доклад на министъра на отбраната по състоянието на въоръжението и техниката, включително състоянието на зенитните средства. Нормално е някои системи да не могат да се поддържат. Пробвахме преди войната в Украйна сделка с Руската федерация за ремонт на МиГ-29, както и за поддръжка на комплекса С-300", добави Ефтимов.
"Нямаме намерение да даваме целия ракетен комплекс, докато не намерим заместваща способност - след това трябва да се сключи договор, да има доставка, да се обучи състав - тогава може да се мисли над този въпрос, но това няма да е скоро", уточни той.
"Основната цел на многонационалната бойна група на НАТО е възпиране на потенциален агресор. Като подготовка, желание и процедури сме равнопоставени, но техниката ни е по съветски модел", каза началникът на отбраната.
"Модернизацията е в ход. Правителството одобри проекта за модернизация на сухопътните войски. Надявам се да ни извикат в комисията по отбрана да защитим нашите аргументи и сухопътните войски да получат един тласък", добави той.
Във връзка с дългоочакваните изтребители F-16, Ефтимов посочи, че 12 летци се подготвят за пилотирането им.
"Старите МиГ-ове ще летят, докато пристигнат Ф-16. Ако има прозорец между двете, ще разчитаме на съюзници за въздушната отбрана", поясни той.
Парламентът ще обсъди в сряда предоставянето на допълнителна военна помощ за Украйна.
Вчера Комисията по отбрана одобри да се предоставят неизправни ракети ЕС 300 на Украйна, които не могат да бъдат ремонтирани.
Предложението е внесено и подкрепено от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Против се обявиха от БСП, "Възраждане" и ИТН.
Военният министър Тодор Тагарев обясни пред депутатите, че страната ни няма капацитет да поправи тези ракети, няма и резервни части, а Украйна може да ги използва.
Министърът е категоричен, че предоставянето на неизправни ракети няма да наруши боеспособността на Българската армия и няма да застраши националната ни сигурност.
Вносителите обясниха, че не даряваме зенитните комплекси, а само дефектни ракети за тях.
На комисия беше одобрено да предоставим и стрелкови боеприпаси с отпаднала необходимост от складовете на МВР.
Комисията по отбрана одобри даряването на дефектни ракети за C-300 на Украйна
Комисията по отбрана одобри БТР-и за Украйна
Москва спира да доставя на България резервни части за военна техника
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!