Н ародните представители за седми път се опитват да изберат председател на Народното събрание. Те се събраха в 11.00 ч., за да проведат ново гласуване, което да покаже дали ще намерят консенсус.
От ГЕРБ-СДС препотвърдиха кандидатурата на Рая Назарян, "Възраждане" направиха същото с адвокат Петър Петров. ИТН отново издигнаха доц. Силви Кирилов. БСП предложи да бъде сменен подхода - всяка от силите да оттегли кандидата си, защото не може да се стигне до приемлив изход.
Депутатът от „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров призова за свикването на Председателски съвет.
"Вчера призовахме от тази трибуна да бъде сменен подходът. Всяка от политическите сили да оттегли кандидата си, защото не можем да стигнем до приемлив изход. Видимо не можем да гарантираме, че това Народно събрание ще заработи и ще започне да приема необходимите закони в интерес на българските граждани. Тази сутрин от нашата парламентарна група, в опит да приложим такъв подход и да дадем старт на някакви разумни, реални действия, поискахме свикване на Председателски съвет. По надлежния ред изпратихме писмо до господин Кирилов. Беше ни отговорено с отказ. От какво се страхувате, г-н Кирилов? Призовавам сега да отидем на Председателски съвет и да стане ясно кой на кого извива ръцете и за какво се бори. Защото казах и ще потвърдя от тази трибуна: ултимативният подход вече не работи в това Народно събрание. Трябва да се намери консенсус, трябва да бъде избран най-подходящият кандидат. Единственият начин това да се случи е всички политически сили да преосмислят подхода си, да предложат нови кандидати, да седнем на една маса и да говорим", заяви Зафиров.
БСП призова парламентарните сили да оттеглят кандидатите си за председател на 51-то НС
След това изказване Силви Кирилов пожела да обоснове решението си за отказа да свика Председателски съвет.
"Моята професия е свързана с акуратност и точност. Днес получих въпросното заявление. Но ние нямаме действащ правилник и санкциониран Председателски съвет. Затова, така съм учен - свиквах консултации на парламентарно представените партии и коалиции", подчерта той.
Месец след изборите и 6 опита: 51-ото НС остава без председател
Малко след това Кирилов даде 30-минутна почивка.
След прекъсването депутатът от „БСП-Обединена левица“ Борислав Гуцанов обяви, че липсва на консенсус между политическите партии - въпреки положените усилия. Затова той препотвърди номинацията на Наталия Киселова за председател на Народното събрание.
След разгорещени дебати, изпълнени с множество нападки, депутатите отново излязоха в 30-минутна почивка.
ГЛАСУВАНЕТО
След почивката народните представители преминаха към гласуване на четиримата кандидати.
- Първа бе гласувана кандидатурата на доц. Наталия Киселова. Гласуваха - 237 депутати - "За" - 50, "Против" - 113, "Въздържали се" - 74. Предложението не беше прието.
- Втора бе гласувана кандидатурата на адв. Петър Петвов. Гласуваха - 238 народни представители - "За" - 46, "Против" - 130, "Въздържали се" - 62. Предложението не беше прието.
- Трета бе гласувана кандидатурата на Рая Назарян. Гласуваха - 238 народни представители - "За" - 69, "Против" - 161, "Въздържали се" - 8. Предложението не беше прието.
- Четвърта бе гласувана кандидатурата на доц. Силви Кирилов. Гласуваха - 238 народни представители - "За" - 66, "Против" - 114, "Въздържали се" - 58. Предложението не беше прието.
Отново се стигна до балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, като преди това депутатите излязоха в 15-минутна почивка.
Политическите коментари преди началото на заседанието
Преди началото на седмия опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание, лидерите на партиите и депутатите дадоха изявления в кулоарите на парламента.
Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов съобщи, че колегите му са свършили работа, която от „Продължаваме Промяната-Демократична България“ отдавна са говорили, че ще направят. „Ние просто им помогнахме ююридически и внесохме в Конституционния съд да се тълкува избора и правомощията на ВСС."
„Гледах сутринта едно интервю на Денков /по NOVA - бел. ред./ и истински съжалих, че съм правил Николай Денков премиер. Защото влиянието на ГЕРБ-СДС в Европейската народна партия и в Европа е в пъти по-голямо, отколкото неговото. Когато беше решаващо време за Шенген, неговият финансов министър сложи допълнителна такса за Унгария. За Шенген преговорите ги водеха външният министър, Мария Габриел и вътрешният министър. Ако не беше перченето на Денков, да се изсилят заедно с румънците и да нервират австрийците, които бяха пред избори, нямаше да имаме такива поражения“, допълни той.
„Оценката на Денков потвърждава моята теза, че с ПП трудно може да се говори за каквото и да било, тъй като те не отчитат нищо, което сме направили заедно. Никога повече Денков няма да стане премиер, доколкото виждам. Защото те се отказаха и продължиха да говорят за равноотдалечен премиер. Формулата за правителство е ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН - това беше предложеното от мен. Към днешна дата не виждам шанс след изказването на Денков“, подчерта Борисов.
Съпредседателят на „Продължаваме Промяната-Демократична България“ Кирил Петков посочи, че е забелязал „колко беше изнервен Пеевски, какви просташки внушения започна да вкарва. Това означава, че всъщност изборът на Силви Кирилов е правилният избор за нас“.
Според него „с всеки изгубен ден на този парламент, се приближаваме с един ден по-близо до избора на Борисов Сарафов за главен прокурор за следващите седем години. „А главен прокурор, който го наричат „осмото джудже“, да бъде над цяла България като бухалка, е неприемливо“, категоричен беше той.
Кирил Петков обясни, че разбира позицията на „Демократична България“, които направиха стъпка назад, след като в сряда напуснаха залата и не гласуваха за председател на парламента. „Те много се притесняват за „Възраждане“ и другата им геополитическа ориентация. Но в случая ние не гласуваме за тях, а за най-възрастния", допълни депутатът и уточни, че ако Силви Кирилов бъде избран, то той ще е временен председател на парламента, докато не бъде събрано някакво мнозинство.
Депутатът от „Движение за права и свободи-Ново начало“ Йордан Цонев определи Кирил Петков като „decision maker-а на държавата с 35 депутати“. „Вече взехте интервю от decision maker-а на държавата", каза той на влизане в сградата на Народното събрание и отказа да отговаря повече на журналистически въпроси.
От "Демократична България" са предложили на ГЕРБ-СДС и на "БСП-Обединена левица" да гласуват "за" номинацията на Силви Кирилов от "Има такъв народ" за поста председател на 51-вото Народно събрание, но предложението е било отхвърлено. Това коментира пред журналистите Йордан Иванов от "Продължаваме промяната-Демократична България".
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) до момента са направили две големи отстъпки - едната е, че имахме кандидат за председател, който взимаше повече гласове от Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) на първи тур, след това направихме отстъпка и казахме, че "Демократична България" няма да гласува, за да не пречи на процеса. Днес отправихме предложение към народните представители от ГЕРБ и от БСП, ние от ДБ, и те, да гласуваме по седем човека за Силви Кирилов, за да може да бъде развързана кризата. В крайна сметка това предложение беше отхвърлено. Продължаваме да търсим решение", заяви депутатът.
Народният представител от Алианса за права и свободи Рамадан Аталай посочи, че според него днес няма да бъде избран председател. „Надеждата е последното нещо, което трябва да загубите. Виждам, че има размърдване. Чувам, че ще има нови кандидатури – да видим кои ще бъдат и впоследствие ще видите, че и днес няма да бъде избран председател“, обясни той, цитиран от NOVA.
По думите му АПС няма да излъчат свой кандидат.
„Много е несериозно. Смятам, че парламентът, колкото и да е в това положение, което хората не могат да възприемат, все пак има вътре хора, които се уважават и не може всички да са под един знаменател“.
Аталай призова лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов да „влезе в ролята си“ и да не свързва държавното управление със собственото си его и виждане, както и никога да не се опитва да слага под един общ знаменател АПС и Делян Пеевски.
*****************************
Вчера шестият опит на депутатите отново се провали, след като не успяха да се обединят около кандидатурата на един номиниран. При последното гласуване Рая Назарян от ГЕРБ-СДС събра 69 гласа "за", 147 "против" и 4 "въздържали се". Силви Кирилов от ИТН получи 100 гласа "за", равен брой "против", а 17 депутати се въздържаха. При повторно гласуване резултатите за Кирилов се промениха минимално – 100 "за", 101 "против" и 16 "въздържали се".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!