Д епутатите обсъждат втория вот на недоверие срещу правителството с премиер Желязков. Той беше внесен на 10 април, по инициатива на парламентарната група на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ), като към него се присъединиха с подписи и представителите на „Възраждане“ и „Величие“. Искането за вот е мотивирано с обвинения в корупция, свързани с четири или пет секторни политики, включително и казуса с „Боташ“.
Според правилника за работа на парламента разискванията по проекта на решение за гласуване на вот на недоверие започват не по-рано от три дни и не по-късно от 7 дни от постъпването на предложението. Гласуването е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията и се очаква да е в четвъртък.
Председателят на парламента Наталия Киселова прекъсна за 15 минути дебатите и даде почивка. До тук се стигна след като Радостин Василев от парламентарната група на "Морал, единство, чест" (МЕЧ), инициатори на вота, започна да чете мотивите за исканата оставка на правителството.
Няколко пъти Киселова му напомни, че пресрочва времето, но Василев продължи да чете от парламентарната трибуна, настоявайки пред председателя на парламента да не го прекъсва.

След поредното напомняне за времето, в крайна сметка Наталия Киселова изключи микрофона на Василев, което доведе до струпване пред парламентарната трибуна на негови съпартийци.
След това за кратко Василев зае мястото на председателя, но в крайна сметка двамата с Киселова успяха да се разберат.
Пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът на „Морал, единство, чест“ Радостин Василев определи прекъснатото от Наталия Киселова заседание като "безпрецедентен акт".
"Досега не се е случвало, аз съм присъствал на много вотове, председателят да прекъсне един от вносителите по време на представяне на мотивите на вота", каза Василев.
"Председателката не ни позволи да си прочетем мотивите, обмисляме тя да не продължи да води днешното заседание и да изместим вота за Разпети петък", допълни той.
"След като тя не позволява на парламента да работи и слушахме глупости на четири парламентарни групи, мотивите на вота на МЕЧ, свързани с европейската прокурорка, с доказани схеми в Чирен, с прикриване на престъпност от страна на Даниел Митов, за нея не са важни - тя с нейната "полупиянска усмивка" прекратява изказване на Радостин Василев", каза още лидерът на формацията.
Според него коалиционното мнозинство няма жизненост, но има подкрепата на Делян Пеевски.
Преди да бъде подновено заседанието, Радостин Василев седна на председателството място и се наложи Наталия Киселова да го убеждава да стане от него, за да бъде допусната да го заеме и работата на депутатите да продължи.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов също направи коментар пред медиите в кулоарите на парламента.
"Този вот ще очертае една нова политическа реалност в нашата страна", каза той.

По думите му ДПС на Доган няма как да служат вече за прикритие на БСП и ИТН, както и че те освен „патерици“ на ГЕРБ, са и „патерици“ на Пеевски.
„ПП-ДБ затвърждава подкрепата си за правителството, което без гласовете на Пеевски има точно 102 гласа“, коментира още Костадинов. „Големите борци с корупцията ПП-ДБ обясняваха, че ще внесат вот на недоверие за корупцията, но след два месеца, през тези два месеца те ще оставят корупцията спокойно да си работи в България, а след това ще започнат да се борят с нея“, добави той.
Костадинов добави, че ако това правителство продължи да управлява проблемите в страната ще се задълбочат.
"Този кабинет няма да падне, ако си вършат работата ще имат подкрепата ни", каза Делян Пеевски, лидер на „ДПС – Ново начало“.
„Никакъв проблем няма със стабилността на този кабинет, „ДПС - Ново начало“ ще го подкрепи, защото е време да се работи за хората. Единственото, което искам е премиерът и министрите да се захващат да решават темите на хората. Колкото и да им се иска на олигарсите и на други политически лица, този кабинет няма да падне, ако си вършат работата ще имат подкрепата“, каза Пеевски.

По повод решението на "Демокрация, права и свободи" – ДПС да напусне мнозинството, Делян Пеевски коментира – „един файтон хора без значение“.
Парламентарната група на „Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепи вота на недоверие. Това заяви Хюсни Адем в декларация от името на ПГ. В нея се посочва, че "правителството е било гласувано точно преди три месеца с подкрепата на ДПС с почетен председател Ахмед Доган". Адем припомни, че с подкрепата си към бюджета са заявили поведение първо на държавници и след това политици.

"Държавата имаше нужда от спиране на изборната спирала, посочи Адем и заяви, че все още от ДПС-ДПС искат в България да има политическа стабилност, да има бюджет, който не е идеален, но е възможен след няколко служебни правителства, довели страната до кризисно състояние. По думите на Хюсни Адем вместо очакваната нормалност в една държава ставаме свидетели на точно обратното – "една корумпирана и зависима държава от едно лице, с което се мотивирахме да влезем в това мнозинство, за да демонтираме, като подписахме декларация за санитарен кордон, заедно с другите участващи в партньорство в състава на това правителство БСП и ИТН".
"Три месеца след съставянето на това правителство и с мотивите, които влязохме тогава, твърдо и категорично заявяваме, че ще подкрепим вота на недоверие. Днес проблемът на проблемите в нашата държава се явява повсеместната корупция, започваща от най-високите нива на властта, стигащи до обикновената канцелария в дадена държавна институция", заяви Адем.
В декларацията се казва още, че вместо демонтаж на порочния модел, през последните месеци ставаме свидетели на неговото утвърждаване. "Държавните институции продължават да се използват за репресии, съдебната система е все още зависима, а корупцията и контрабандата процъфтяват", настоя депутатът.
"Въпреки нашите последователни призиви и настоявания за спазване на подписаното споразумение за съвместно управление, за открито и равнопоставено отношение между партньорите, за съжаление ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН изоставиха санитарния кордон. Водени от отговорността пред българските граждани и нашите избиратели заявяваме ясно, че повече не можем и няма да подкрепяме мнозинство, което поддържа и развива модела на задкулисието", посочи Адем.
Партия „Величие“ също ще подкрепи този вот на недоверие, който е навременен и по много правилна тема. Това заяви лидерът на партията и председател на парламентарната група Ивелин Михайлов по време на разискванията на внесения вот на недоверие към кабинета "Желязков".
"Най-лошото, което се случва докато продължава да работи това правителство, е че все повече хора искат да напуснат България, защото живеят в една държава, в която няма предвидимост какъв е законът, по какъв начин ще бъде защитени от него. Това, което се случва в България, е нулево спазване на законите", посочи Михайлов. По думите му никой не задържа истинските престъпници, защото те са всъщност купувачи на гласове, хора, които помагат правителството да си осигурят и следващият път мнозинство.

"Аз не знам как съществува още държавата, защото при такова разходване на бюджета, при такова разходване на държавните ресурси, България до няколко години няма да я има, затова много е важно това правителство да бъде спряно", добави Ивелин Михайлов.
"До датата на еврозоната парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) ще продължаваме да не подкрепяме вотове на недоверие, но когато датата бъде ясно обявена, ще инициираме свой вот, в който ще използваме и много от аргументите, казани днес". Това заяви в изказването си в дебатите по вота на недоверие съпредседателят на "Продължаваме промяната" и бивш премиер Кирил Петков.

"Ние сме съгласни, че това правителство показа огромни липси в своя поглед и борба с корупцията и това правителство не е добре да продължава по този начин", коментира още Кирил Петков.
"От друга страна сме заявили ясно, че имаме два приоритета – да се борим с корупцията и да сме в сърцето на Европа, подчерта той. Като припомни, че след два месеца България очаква да получи датата за влизане в еврозоната. Ще изчакаме тези два месеца, когато ще инициираме нашия вот на недоверие", повтори Петков.
Точно в 14.30 часа председателят на Народното събрание Наталия Киселова закри дебата в пленарната зала по внесения втори вот на недоверие към кабинета "Желязков" на тема "корупция". Гласуването ще бъде 24 часа след проведените дебати, т.е. в 14:30 часа в четвъртък.
Какви бяха нагласите преди дебатите 🏛️🗣️
„Продължаваме Промяната - Демократична България” няма да подкрепи вота на недоверие. Това обявиха представители на коалицията.
„Няма как да се противопоставим на приемането на България в еврозоната. Има достатъчно аргументи това правителство да бъде свалено заради редица корупционни скандали, но следващите два месеца са изключително важни за влизането ни в еврозоната. От самото начало беше ясно, че Делян Пеевски е в правителството. Интересно ИТН как ще реагират, защото преди казаха, че ДПС-ДПС е гарант, че „ДПС-Ново начало” не е в управлението”, каза на влизане в парламента депутатът Ивайло Мирчев.
Според Лена Бориславова именно приемането на единната валута ще намали корупционните практики у нас. „Дори ние да подкрепим вота на недоверие, той няма да мине, защото нашите гласове не са достатъчни”, подчерта народният представител.
„АПС каза, че повече няма да е „Смокинов лист” за управляващото мнозинство, защото явно „ДПС-Ново начало” е истинският партньор там”, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Той уточни, че парламентарната група нито ще подкрепи правителството, нито ще гласува против него. „Ние просто няма да гласуваме. След датата за еврозоната ще инициираме наш вот на недоверие”, закани се отново Петков.
„ДПС - Ново начало” потвърди подкрепата си за правителството. Според парламентарната група еврозоната е приоритет и затова вотът на недоверие няма да бъде подкрепен от нея.
„Вотове на недоверие няма как да минават, докато не излезе конвергентният доклад за влизане в еврозоната. Не е коментирано официално влизане на „ДПС - Ново начало” в управляващата коалиция”, заяви депутатът от парламентарната група, оглавена от Делян Пеевски, Хамид Хамид.
Народният представител от „ДПС - Ново начало” Искра Михайлова обясни, че България има нужда от редовно правителство, за да работи за хората сега, а не в бъдеще.
„БСП - Обединена левица” смята, че оттеглянето на „Демокрация, права и свободи” - ДПС от мнозинството е политически рекет или е резултат от вътрешнопартийни проблеми. Това обяви председателят на парламентарната група на социалистите Драгомир Стойнев.
Той зададе въпрос към Алианса за права и свободи”: „Кога да им вярваме, тъй като преди две седмици оттам заявиха, че подкрепят стабилността и стратегическите приоритети на страната. Не знам какво се е случило след това, освен влизането им в сараите, но обявиха, че ще подкрепят само важните закони. По този начин политика не се прави. Считаме, че ДПС-ДПС има вътрешнопартиен проблем и се надяваме да е така. Иначе излиза като политически рекет, а така не се гради държавност. Явно искаха и да са с опозицията, и с управляващите. Българският избирател и партиите от мнозинството няма да търпим подобно лицемерие”, коментира Стойнев.
От „Има такъв народ” категорично обявиха, че стоят зад подписаното коалиционно споразумение и ще продължат работа със своите партньори като правителство на малцинството.
„Има много партии, които са обявили, че няма да подкрепят вота на недоверие, внесен от МЕЧ. Сред тях са ПП-ДБ и „ДПС - Ново начало”. Ние продължаваме да работим в рамките на Споразумението за съвместно сътрудничество - с ГЕРБ-СДС и „БСП - Обединена левица”. Ще бъдем правителство на малцинството. „Възраждане” и ПП-ДБ също подкрепят някои наши законопроекти и инициативи”, заяви Павела Митова.
Тя поясни, че регламентирана коалиционна подкрепа от страна на „ДПС - Ново начало” не е дискутирана, а и припомни, че ИТН е подписала декларацията на ПП-ДБ за „санитарен кордон”. Затова Митова определи такова развитие като невъзможно. „Не са водени разговори с ПП-ДБ за влизане в управляващото мнозинство, тепърва ще видим дали това е възможно да се случи”, подчерта депутатът.
„Демокрация, права и свободи” - ДПС още не е решила дали да подкрепи вота на недоверие, но допуска тази възможност, защото признава, че в България има корупция. Това съобщи депутатът от парламентарната група Рамадан Аталай.
„След като минат дебатите днес, ще се съберем и ще решим как да гласуваме относно вота на недоверие. Корупцията би била причината да го подкрепим, защото с нея няма как да се отива към еврозоната, срещу която по принцип нямаме нищо против. Не можем в момента да кажем, че сме „чисти и бели” и няма никаква корупция”, посочи народният представител.
По думите му ДПС-ДПС ще подкрепи законопроекти, полезни за обществото.
„Още преди месец-два търпението ни свърши, когато Пеевски беше приет с широко отворени обятия от всички онези, които говореха за „санитарен кордон”. След това се оказа, че изборите са крадени, а политиците се опитват да забравят всичко, само че гражданите помнят”, заяви още Аталай.
Депутатът отрече решението на ДПС-ДПС да оттегли подкрепата си за мнозинството да има общо с напрежението пред Боянските сараи през уикенда. „Този случай тепърва ще го разглеждаме. МВР явно се управлява от друг, питайте кой”, настоя той.
Вчера парламентарната група съобщи, че се оттегля от управляващото мнозинство, като се аргументира с неизпълнени очаквания. От ДПС-ДПС твърдят, че държавните институции продължават да се използват за репресии, а съдебната система била все по-зависима. Освен това според тях корупцията и контрабандата процъфтяват.
Вотът на недоверие вече успява, защото е разклатил управляващото мнозинство. ДПС-ДПС ще го подкрепи, за да се съхрани. Това смята лидерът на МЕЧ Радостин Василев, чиято парламентарна група внесе вота на тема корупция.
„Подкрепата на Пеевски за правителството вече е явна, така че то ще има и гласовете на „ДПС - Ново начало”. Самият вот на недоверие вече успява, защото разклатихме управляващото мнозинство. В дебатите днес на много хора ще им стане ясно, че този кабинет продължава дълготрайната политика на корупция и с нищо не е променил ситуацията. ДПС-ДПС беше насила в управлението, за да пази два имунитета. Сега е интересно, като се оттеглиха, дали те ще бъдат свалени, което трябва да се случи. Призовавам ги да подкрепят вота на недоверие, защото това е единственият шанс за съхранение на политическата им формация. Смятам, че ще го направят”, коментира Василев.
Според него аргументът на ПП-ДБ да не подкрепи вота на недоверие е невалиден, защото няма противопоставяне между корупцията и влизането в еврозоната. „Изглежда, че именно тази коалиция, както и Пеевски, ще крепят това правителство”, счита той.
„Величие” ще подкрепи вота на недоверие, внесен от МЕЧ, на тема корупция. От партията обосновават решението си с това, че „от страната се краде всеки ден, а в еврозоната не бива да влезе една убита държава”, коментира лидерът на „Величие” Ивелин Михайлов.
„Ще има повече гласове в подкрепа на втория вот на недоверие, в сравнение с първия. ДПС-ДПС излезе от управляващата коалиция, защото тя е овладяна от Делян Пеевски и е пълна с корупция. Това не е в полза на народа. Всички партии, които не гласуват за вота на недоверие, а заявяваха, че искат „санитарен кордон”, значи избирателите могат да преценят колко сериозни са твърденията им. ДПС-ДПС би трябвало да си промени решението и да подкрепи вота. Не разбирам ПП-ДБ. Как може да искаме да влезе в еврозоната една буквално убита държава. Всеки ден се краде, от страната ще остане само един труп. Какво ще остане в България - територия или население”, коментира Михайлов.
📰 Първият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков по инициатива на "Възраждане“ – за несправяне в сектор "външна политика", беше неуспешен. Подкрепиха го 54 депутати, против бяха 150 народни представители, нямаше въздържали се.