Л юбител на колоезденето е Калин, който е на 25 г. и се занимава със сугестопедия, политика и създава неправителствени организации. Живее в столичния квартал „Редута“, близо до парка Гео Милев. Преди около 3 години започва да ходи с велисопед до офиса си.
„Забелязах, че в центъра и околностите не можеш да видиш градския пейзаж от паркирали автомобили. След първите няколко пъти с колело на работа, осъзнах, че е много по-бързо и приятно. Пък и винаги можеш да спреш да се полюбуваш на случайните гледки.“, разказва Калин за Vesti.bg.
Той работи в центъра на София, минава през парка "Гео Милев" и Борисовата градина и пътува 20-25 минути. Наслаждава се на природата около него и пристига зареден с енергия в офиса си.
Младият мъж смята, че шофьорите на автомобили приемат колоездачите като пешеходци. „Липсата на велоалеи из столицата ни е основната ми болежка по тази линия. Не искам да преча на никого, нито да застрашавам живота си, но към момента нямам друг избор“, споделя той.
Калин е категоричен, че това е най-бързият и екологичен метод за придвижване към централната част на града. „Ако изберете да карате колело до работа бъдете търпеливи и изградете подсъзнателна връзка със светофарите. Грижете се за велосипеда си, за да се грижи и той за вас“, съветва той.
Спасимир също отива до работа с колело. Той е на 28 г. по професия е графичен дизайнер и е арт директор в рекламна агенция в София. От 4 години ходи до работата си с велосипед и за него това е станало част от всекидневието му.
„Обичам да карам колело и един ден просто реших да отидо до офиса с него. Живея в квартал "Красно село", а работя близо до Орлов мост, стигам за около 30 мин.“, разказва графичният дизайнер.
С кола пътува около час, като му се налага да чака в изтощителните задръствания, обичайни за час пик в столицата. Освен това се случва да го изнервят и денят му не започва по най-добрия начин.
„Колелото е най-практичното превозно средство в града особено през топлите месеци.“, категоричен е Спас.
Колоездачът смята, че е трудно да насърчи някого да избере друг тип превозно средство, ако е свикнал да се движи с автомобила си. „Уж е по-екологично, но не мисля, че масово хората ги интересува екологията в момента или поне повечето не се интересуват. Тук е характерно да се вярва в преяждането, а не в прераждането. Аз лично се чувствам свободен, когато карам колело. Това е достатъчна причина според мен.“, споделя той.
Спасимир дава пример и на своя колега Мартин, който от скоро също е предпочел велосипеда пред колата. 25-годишният младши бранд мениджър всеки ден се е сблъсквал с един от основните проблеми в динамичната ни столица – липсата на паркоместа.
„Колегите ми подкрепят екологичните методи за придвижване, които са за предпочитане в района на центъра и това ме мотивира достатъчно, за да започна и аз. Но основната причина е липсата на места за паркиране, влошената инфраструктура в по-тесните улички и пътната обстановка като цяло.“, разказва бранд мениджърът.
Велосипедистът живее в района на квартал „Витоша“ и маршрутът, по който минава, го откъсва от натоварения трафик на града. „Всяка сутрин карам през Ловния парк и през цялата Борисова градина. Страхотно е и много тонизиращо. С колата ми отнема около час, а на две колела едва 20 мин.“
Когато е възможно Мартин избягва натоварените улици, но споделя, че към момента не е имал инцидент с други превозни средства. „Често се случва повечето коли дори да ме изчакват търпеливо, когато не е възможно да ме изпреварят.“, отбелязва той.
Мартин иска да насърчи всеки читател на Vesti.bg, който желае да живее здравословно, да се качи на колелото и сам да се убеди колко е приятно. „Полезно е за духа, тялото и природата! Ще се заредите с енергия, която ви помага да преборите натоварените работни дни, особено, ако професията ви изисква да сте в офис през целия ден. Освен това ви спестява чакането в безкрайните задръствания и отегчителното търсене на паркоместа всеки ден.“
Тримата амбициозни професионалисти са една малка част от хората, които търсят както здравословен, така и полезен за здравето и природата начин за придвижване. С велосипеда винаги ще сте във форма, ще ви кара да се чувствате по-щастливи, ще се наслаждавате на пътуването до работата си и ще ви спести разходи.
А за в бъдеще - защо да не се наредим до държави като Дания, Холандия и Германия? В Копенхаген например още през 2016 г. велосипедите надминаха броя на колите и там променят инфраструктурата на града, за да не се получават велосипедни задръствания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!