П редседателят на парламента Ива Митева обяви на днешното заседание за приети на първо гласуване промените в Закона за НСО, внесени от нея и група народни представители.
При гласуването вчера (четвъртък), законопроектите за промени в закона за НСО на председателят на НС Ива Митева и Николай Хаджигенов от „Изправи се БГ! Ние идваме!“, които предвиждат националната охрана да не пази главния прокурор Иван Гешев, предизвикаха
хаос в Народното събрание.
В разгара на безпорядъка, започна поименна проверка на кворума в Народното събрание. Според таблата за гласуване законопроектът е минал, но гласувалите бяха само 100 души, а за да има кворум са нужни 121, обясни председателстващата парламента вчера Росица Кирова от ГЕРБ, която каза, че според нея законопроектите не са приети.
След спорове около парламентарната трибуна, започна и поименна проверка на народните представители, която установи 125 депутати в пленарната зала. В крайна сметка законопроектът беше прегласуван. При прегласуване на законопроекта за промени в закона за НСО гласуваха 102-ма депутати, а Росица Кирова обяви, че предложението не е прието, тъй като не са гласували 121 души и закри заседанието на парламента. Отново депутати наскачаха и започна нова разправия.
В началото на парламентарното заседание днес председателят на НС Ива Митева предложи двата законопроекта да бъдат гласувани отново.
Предложението ѝ предизвика разгорещена дискусия в пленарната зала. След почивка и нов Председателски съвет председателят на НС обяви законопроекта на ИТН за приет с аргумента, че преди прегласуването му вчера е направена проверка, която е установила наличие на кворум.
От ГЕРБ-СДС реагираха на обявеното решение. „Преди повече от един час твърдяхте, че процедурата не е спазена и именно затова предложихте да влезе като точка прегласуването на двата законопроекта. Сега правите точно обратното с аргумента, че процедурата е спазена и законопроектът на ИТН вчера е бил приет“, обърна се Десислава Атанасова (ГЕРБ-СДС) към Ива Митева.
Ива Митева ѝ отговори, че ако не са съгласни, ГЕРБ-СДС могат да оспорят това нейно решение пред Конституционния съд.
Какви са законопроектите, които предизвикаха скандал
Приетите на първо четене законопроекти са на „Има такъв народ“ (ИТН) и „Изправи се. БГ!Ние идваме“ (ИБГНИ) като с тях се предвижда ограничаване на кръга от лица, които използват охрана от службата и специализиран превоз. На заседанието бяха изслушани, във връзка с готвените промени, председателят на Държавна агенция „Разузнаване“ Антоан Гечев и началникът на НСО ген. Емил Тонев.
Проектът на ИБГНИ предвижда специализиран транспорт на НСО да не ползва кметът на София, членовете на Конституционния съд и зам.-председателите на НС. Също така главният прокурор да не се охранява от НСО, освен в случаите на „доказана необходимост“. Охраната и транспортът на НСО също се отнемат от премиера и председателя на НС след освобождаването им от длъжност.
В проекта на ИТН се предвижда специализиран транспорт да нямат членовете на Конституционния съд, председателите на ВАС, ВКС и главният прокурор, но да им бъде осигурена охрана, ако са застрашени. Също така за бивши членове на Министерски съвет, народните представители, председател на НС, премиер и президент да няма охрана и транспорт от НСО, освен ако няма заплаха срещу тях.
Според председателя на парламента Ива Митева, която е вносител на законопроекта, трябва да се отмени доживотният специализиран транспорт от НСО за бившите президенти. Предлага се още отнемане на специализирания транспорт за администрацията на президента. Друго предложение е членовете на семействата на премиера, президента и председателя на НС да не се ползват от охрана на НСО.
Бойко Рашков: Главният прокурор е охраняван по три начина - от МВР, НСО и Бюрото за защита
Приеха на първо четене в комисия ограничаване на лицата, ползващи охрана от НСО
Шефът на НСО: Не съм укривал нищо, имам документи
Гешев: Полза от това ще има само мафията
Иван Гешев оспори в КС правомощия на парламента
Парламентът не прие съкратените срокове по актуализацията на бюджета
Тошко Йорданов: Този парламент е пълен с лицемерие
Мая Манолова: Без ДБ и ИТН няма подкрепа за третия мандат
Парламентът прие на първо четене актуализацията на държавния бюджет за 2021 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!