П ри предсрочно прекратен мандат на управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от Народното събрание да отпадне шестмесечният срок за избор на нов, гласува на първо четене парламентът с промени в Закона за здравното осигуряване.
Вносител е Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС. Подкрепиха го от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС със 118 гласа "за". Против бяха 64 депутати от „Възраждане“, „ БСП за България“ и „Има такъв народ“ (ИТН).
Парламентът не успя да избере нов управител на НЗОК
Според приетите промени, когато до влизането в сила на този законопроект предсрочно е прекратен мандатът на управителя на НЗОК от Народното събрание и не е прието решение за избор на нов управител на Касата при условията, реда и сроковете по досегашния ред, Надзорният съвет на НЗОК възлага на подуправителя на Касата да изпълнява длъжността управител до избора на нов от НС.
Парламентът избира управител на НЗОК, кандидатът на ГЕРБ-СДС се отказа
Въпреки първоначалното намерение на вносителите законопроектът да бъде гласуван на две четения в едно заседание, от ИТН заявиха, че между двете гласувания ще направят свои предложения, с което отпадна възможността за две гласувания днес в едно заседание. Това доведе до спор в пленарната зала между управляващите и опозицията от БСП, ИТН и „Възраждане“.
В крайна сметка срокът за предложения между двете гласувания беше намален от 7 на 3 дни по искане на Костадин Ангелов.
Вчера промените бяха приети от ресорната здравна комисия на парламента.
Пръв откри дискусията Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“, който заяви, че между двете четения ще направят своите предложения. Той подчерта, че Здравната каса трябва да има легитимен управител, но тази седмица останалият единствен кандидат - Жени Стайкова, не бе избран. НЗОК, здравната система, в момента са в зависимост от разбирателството между управляващите кой да бъде техният избор, коментира депутатът. Липсата на срок за това колко време може да продължи управлението на стария ръководител ни принуждава да внесем поправки между двете четения, обясни Чорбанов. Допуснали сме редица държавни органи да бъдат нелегитимни, защото различни мнозинства през годините не са се разбрали, обобщи той.
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС, председател на здравната комисия, помоли предложенията за промени да влязат в новия законопроект, който предстои да бъде внесен, и лично гарантира, че ще запише срокът за избор на нов управител, предложен от ИТН. От 13 юли НЗОК е без управител, това означава, че няма кой да разписва всички необходими документи, свързани с лекарства, болници и т.н., мотивира Костадинов защо предлаганите сега промени трябва да бъдат приети днес на две четения от Народното събрание.
Ако се откажете да правите предложение между първо и второ четене, ще го направим ние, обърна се към ИТН Георги Георгиев от „Възраждане“. "Кашата, която те забъркаха, нека си я изсърбат докрай, посочи той. Опозицията в тази зала беше отговорна, защото подкрепи единствения останал кандидат, но управляващите тогава не взеха отговорното решение", посочи той.
Това, което наблюдаваме в момента, е опит за парламентарно представен тероризъм в здравната ни система, защото липсата на възможност да се подписват актовете на НЗОК, ще постави всички пациенти в риск, включи се в дискусията Александър Симидчиев от ПП-ДБ. Ако един човек можеше да управлява 7 млрд лв., щяхме да сме в много лоша ситуация, те се контролират от Надзорен съвет и от всички нас в НС, така че внушенията, които тук се правят, ги разглеждам като опит за парламентарен тероризъм, обясни депутатът.
"Не мисля, че ние сме хората, които залагат някакъв проблем в Здравната каса", отговори му Андрей Чорбанов от ИТН. "Несъгласието с политиката на управляващите се сравнява с парламентарен тероризъм", коментира той. "Какво се случи във вторник, наша ли е вината, че кандидатът на управляващите се оттегли, защото не са могли да се разберат", попита депутатът. И заяви, че ИТН няма да носи отговорност пред мнозинството, което не е намерило начина и формата на общуване.
Георги Гьоков от „БСП за България“ упрекна управляващите, че създават административен хаос в здравеопазването. Четвърти ден българският парламент има над 20 часа пленарно време, в което е приет на първо четене само законопроектът за държавен бюджет, всичко друго е поправка на закони, гласуване и не избиране на някого, коментира колегата му Георги Свиленски.
Джевдет Чакъров от ДПС подчерта нуждата от легитимност в действията на НЗОК. Дебатът се измества в друга посока, а чакат много пациенти, отбеляза той. Според него има какво да се желае в начина на функциониране на Касата, но това е друга тема. Ние ще подкрепим днес промените, не представляваме само нашите избиратели, а всички българи, те очакват от нас адекватни решения, така че системите да работят, изтъкна Чакъров.
Във вторник кандидатът за управител на НЗОК на ГЕРБ-СДС Иванка Динева в последния момент се оттегли от надпреварата с лични мотиви. Остана само един претендент – проф. Жени Стайкова – на „БСП за България“, която не получи подкрепата на мнозинството. Преди това „Възраждане“ оттеглиха своята номинация – Тодор Хинов. Така процедурата по избор на ръководител на Здравната каса трябва да започне отново.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!