Парламентът реши на първо четене функциите и структурата на звеното "Борба с организираната престъпност" да се прехвърлят от МВР в ДАНС.
Това ще стане с промени в Закона за ДАНС, които депутатите гласуваха на първо четене. За законопроекта гласуваха 114 депутати, против бяха 83-ма души. Проектът беше подкрепен от Коалиция за България, ДПС и "Атака", а срещу него гласуваха депутатите от ГЕРБ.
Възстановява се правомощието на агенцията да извършва разследване, регламентира се и дейността й по задържане и обиск на лица.
Изборът и освобождаването на председател на ДАНС ще се извършва от парламента,
по предложение на премиера. Това е друга промяна, която е предвидена с внесения от Коалиция за България и ДПС законопроект.
Под него стоят подписите на Сергей Станишев и Михаил Миков от Коалиция за България и на Лютви Местан и Христо Бисеров от ДПС.
Предлага се мандатът на председателя да е шест години, а не пет, и да има трима, а не двама заместници, както е в сегашния закон.
По време на дискусията, която продължи почти четири часа, бяха разменени отляво и отдясно обвинения за ползване на службите за политически цели, за свърхконцентрация на власт в силовите структури, за връщане на силата на организираната престъпност и контактите на депутати с хора от престъпния свят, за превръщането на ДАНС в "Квазимодо" и "Франкенщайн".
В пленарната зала се споменаха имената на хитови операции от миналия мандат като "Килърите", както и на съдените за организирана престъпност в България и Сърбия Алексей Петров, Петър Стоянов - Сумиста, Сретен Йоцич.
Лидерът на Коалиция за България Сергей Станишев посочи, че създаването на ДАНС е резултат на силната воля на държавата да засили борбата с корупцията и организираната престъпност. От самото начало на предишния мандат е започнала тенденция за свърхконцентрация на власт в ръцете на силовия вицепремиер, което е станало за сметка на орязване на функции на ДАНС и нейното подчиняване на министъра на вътрешните работи, каза той. С днешните промени се опитваме да намалим власт в ръцете на министъра на вътрешните работи, посочи лидерът на социалистите.
Лютви Местан (ДПС) каза, че ДАНС, както и някои специализирани функции на държавата, не може да бъдат под едноличната политическа опека на нито един министър на вътрешните работи, независимо как се казва той и от кое мнозинство е избран.
С приемането на този законопроект ние продължаваме политиката за отнемане на възможностите МВР да продължава да битува като политически репресивен орган, посочи той и припомни, че първата стъпка е била чрез избора на Цветлин Йовчев за министър на вътрешните работи.
Веселин Вучков (ГЕРБ) заяви, че този законопроект е знаков, защото дава ясен ориентир на реформата в сектора за сигурност, която управляващите предлагат. Според него е налице пълно размиване на профила на ДАНС. Той обясни, че не може контраразузнавателна служба да има полицейски функции. Според Вучков на практика се създава второ вътрешно министерство.
Колегата му Красимир Ципов добави, че се създава мощна и безконтролна политическа полиция, която "ще работи ръка за ръка с организираната престъпност". Цветан Цветанов заяви, че с тези промени се ликвидира ГДБОП.
Павел Шопов ("Атака") заяви, че ГДБОП е била едно от най-проблемните и силно политизирани звена в МВР. Вместо да се бори с престъпността, тя я е генерирала, според него. Волен Сидеров посочи, че ще предложат Сметната палата да направи одит на МВР.
Министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев посочи, че тази промяна няма да навреди на функциите на министерството, което има достатъчно ресурси, за да организира ефективно борбата с престъпността. Промяната може да даде добри резултати, защото организираната престъпност много често се използва като основа и логистична база за международния тероризъм и екстремизъм, каза Йовчев и напомни, че освен това борбата с корупцията е задължение на ДАНС. Той декларира, че МВР ще направи всичко, което е необходимо, една такава промяна да не доведе до сериозни сътресения в ГДБОП и останалите структури на министерството.
По-рано днес бившият вътрешен министърю
Цветан Цветанов коментира, че целта на промените в Закона за ДАНС е да се изолира президентът.
Самият морален акт на Калин Георгиев, пътят, по който беше отстранен в началото на предизборната кампания директорът на ГДБОП Станимир Флоров, показва, че с този сценарий за прехвърлянето на ГДБОП в ДАНС, се прави хитрият ход за изолация на президента, аргументира се той.
Цветан Цветанов добави, че, когато се правят подобни реформи, те трябва да бъдат много добре анализирани и дискутирани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!