П арламентът прие на първо четене правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти. Текстовете, внесени от „Възраждане“, бяха одобрени със 119 гласа „за“, 12 „против“ и 22 „въздържал се“.
Законопроектът бе подкрепен от ГЕРБ-СДС, "Възраждане", "БСП за България" и "Има такъв народ", трима от ПП-ДБ и петима независими депутати.
Държавата финансира откриването на аптеки, включително денонощни, или продажбата на лекарствени продукти чрез автомати в областите, общините и населените места, за които в Националната аптечна карта е установен недостиг.
Финансирането ще се извършва по критерии и ред, определени с наредба, издадена от министъра на здравеопазването, след съгласуване с министъра на финансите.
Предвижда се намаляване на 8% на корпоративния данък за юридически лица, които извършват търговия на дребно с лекарствени продукти, в малки населени места, в които няма открита аптека. Юридическото лице трябва да е сключило трудов договор или договор за управление на аптеката с магистър-фармацевт.
По данни на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), през изминалата 2023 година в общо 22 общини у нас няма аптека (това с две повече в сравнение с предходната). В още 42 общини пък има само една, а общият им брой като цяло за този период намалява до 3252 от 3296 през 2022 г.
Като разположение, те са концентрирани предимно в големите общини и големите населени места. В София са 725, в Пловдив - 219 и във Варна - 181. Общините без аптека са едни от най-малките в страната и в тях достъпът до лекарства остава силно ограничен - това са например Трекляно, Антоново.
Бърз преглед на цифрите осреднено показва, че най-добре осигурено в това отношение е населението на някои туристически общини - като черноморските Несебър, Приморско и Царево, както и община Банско. Тук попада и община Челопеч, която разполага с 2 аптеки, обслужващи средно по 725 души.
На другия край на спектъра са общини като Добрич - селска (в която една аптека обслужва 16,6 хиляди души), Тунджа (която разполага с две аптеки, обслужващи средно по над 10 хиляди души), Аврен и Джебел, в които наличните аптеки обслужват най-голям брой население. Средно за страната една аптека обслужва 1988 души.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!