П арламентът прие на първо четене да окажем военна помощ на Украйна.
Министерският съвет в срок до един месец да внесе в Народното събрание проект на решение за предоставяне на военна и военно-техническа подкрепа за Украйна, като принос към общите усилия на международната общност за подпомагане жертвите на агресията, съобразно българските възможности, гарантирайки сигурността и защитата на населението, гласува парламентът, предаде БТА.
Решението за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна и за укрепване на отбранителните способности на България
беше подкрепено от 175 депутати , "против" бяха 49, един се въздържа.
Решението беше подкрепено от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме Промяната", ДПС, "Демократична България" и "Български възход". Против него бяха от "БСП за България" и "Възраждане".
По време на гласуването от "БСП за България" издигнаха призив, написан на листове - "Не на оръжията! Мир!"
Пленарната зала не прие предложението на ПГ на "Възраждане" проектът да бъде отхвърлен.
Парламентът възложи на Министерския съвет в кратък срок да организира подписването на споразумения за предоставянето на необходимото военно оборудване, отчитайки българските възможности.
До един месец правителството да проведе преговори с правителствата на съюзниците в НАТО за придобиване,
предоставяне или разполагане на заместващ или усилващ отбранителните ни способности капацитет, което да позволи ускорено освобождаване от остарялото съветско въоръжение и техника, се казва в решението.
Министерският съвет в рамките на общите усилия на ЕС да идентифицира и предложи на Народното събрание
пакет от мерки за взаимодействие и подкрепа на Украйна във възстановяването на икономиката, инфраструктурата и енергетиката на страната.
Парламентът възложи на кабинета до 10 ноември т.г. да предприеме
всички необходими действия за деклариране готовността на България за принос към мисията на ЕС за подпомагане на Украйна.
Правителството да подкрепи съдебния иск на Украйна срещу Русия в Европейския съд за правата на човека за нарушения на Европейската конвенция за правата на човека и да встъпи в делото на Украйна срещу Руската федерация пред Международния съд на ООН, прие Народното събрание. Също така да подкрепи усилията на международната общност за разследване на военните престъпления, извършени от руската армия на територията на Украйна, гласуваха още депутатите.
В преамбюла на документа се казва, че НС потвърждава декларацията на Четиридесет и седмото Народно събрание
във връзка с агресивните военни действия на Руската федерация срещу Украйна. Като категорично осъжда войната на Руската федерация срещу Украйна, счита, че този конфликт е най-значителната заплаха към мира и сигурността в Европа, е записано в текста.
НС потвърждава категоричната си подкрепа за териториалната цялост на Украйна и отхвърля незаконното анексиране на украински територии чрез т.нар. референдуми, като подчертава значението на решенията на ООН в тази връзка.
В преамбюла се подчертава и необходимостта от укрепване сигурността на страната ни във всички области
чрез модернизиране и укрепване способностите на въоръжените ни сили, чрез подпомагане растежа и иновациите на отбранителната индустрия и увеличаване на научния потенциал в сферата на отбраната и сигурността.
Министерството на отбраната, в съответствие на решението на парламента, ще подготви своето домашно,
като нашето предложение ще бъде крайно консервативно. Това заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти в кулоарите на парламента по повод приетия от парламента проект на решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна и укрепване на отбранителните способности на България. Той присъства на дебата, но напусна пленарната зала преди самото гласуване.
Тази консервативност произхожда от член 9 на Конституцията,
където ясно е записано, че въоръжените сили са гарант на сигурността, териториалната цялост и суверенитета и от член 3 на Вашингтонски договор, където изрично е записано, че всяка страна трябва да поддържа собствен отбранителен потенциал, обясни министър Стоянов.
На въпрос какво въоръжение може страната ни да предостави на Украйна,
министърът каза, че в конкретика може да се влезе след като бъде направен съответният анализ.
На уточняващо питане за даване на системи за противовъздушна охрана, министърът отговори следното:
„Нееднократно съм повтарял, че тежко въоръжение, каквото са комплексите С-300, С-125 и останалите наши зенитно-ракетни комплекси, както и самолети СУ-25 и МиГ-29, няма как да бъдат дадени в този момент“.
За да бъдат дадени, трябва преди това да дойдат заместващи платформи, подчерта Стоянов.
Като говорим за старо руско въоръжение, необходимо е да се отчита останалите страни каква техника получават в замяна. Тя не е по-нова, но все пак е западна и е съвместима с техниката на страните членки на НАТО, коментира също военният министър.
Ние имаме излишна техника, която е обявена за продан, каза Стоянов и даде пример с вертолет Ми-24, като уточни обаче, че такъв не е бил поискан от украинската страна.
Досега нормативната база, която съществува, е ясна и категорична – освобождаването от техника става чрез разпродажба на търгове, поясни също Стоянов.
Днес първоначално бяха входирани две предложения – на ГЕРБ-СДС и на Демократична България,
но впоследствие те бяха обединени в един общ проект, който днес бе подкрепен от мнозинството в парламента. Той предвижда Министерския съвет да предостави военна и техническа помощ на Украйна. Преди това обаче предстои гласуването на предложението и на второ четене, предава DarikNews.bg.
Дебатите по темата продължиха с часове, като депутатите дори си удължиха работното време до гласуване на предложението.
"Български възход", които снощи се обявиха против, днес заявиха, че ще подкрепят решението, но само при условие, че България получи заместващ капацитет.
"Възраждане" с протест пред Народното събрание срещу военна подкрепа за Украйна
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!