Арестуването на бившия косовски премиер Агим Чеку в България е голям дипломатически гаф на Тройната коалиция, коментира във Велико Търново евродепутатът от Синята коалиция Надежда Михайлова.
Тя изрази изненадата си, че председателят на парламентарната комисия по външна политика Соломон Паси е отправил неофициална покана за посещение на представител на политическия елит на Косово и не го е предупредил за това какво може да му се случи в България.
Според нея включването на името на Чеку за издирване от Интерпол е по искане на Белград, а България е признала Косово и не може да арестува представител на държава, с която имаме дипломатически отношения.
"Това може да повлияе много зле на отношенията ни с Косово, а по отношение на Сърбия - очевидно България изпълнява поръчки на Белград в момента", казва още Михайлова.
Сърбия поиска България да екстрадира бившия косовски премиер Агим Чеку, който беше арестуван преди два дни на граничния пункт "Гюешево", написа и "Файненшъл таймс".
Българската полиция задържа Чеку при навлизането му в България от Македония в съответствие със заповед за арест, издадена от Интерпол на 6 май тази година. Властите удължиха срока на задържането му до 72 часа.
Арестът предизвика напрежение в региона и объркване в София, която призна независимостта на Косово, въпреки предпазливата реакция на нейното обявяване миналата година, пише още "Файненшъл таймс".
Сръбската прокуратура смята, че Чеку е отговорен за убийството на 669 сърби и 18 други лица от неалбански произход по време на косовската война за независимост.
Поради политическия натиск от страна на САЩ, Великобритания и Франция върху българското правителство много малко вероятно е властите в София да уважат искането на сръбското министерство на правосъдие за екстрадиране на бившия косовски премиер Агим Чеку, който бе задържан преди два дни на граничния пункт Гюешево, пише сръбският вестник "Блиц".
Министърът на правосъдието Снежана Малович потвърди, че е изпратила искане за екстрадирането на Чеку и се надява да получи "в най-кратки срокове отговор от българските власти".
"Политиката и дипломацията не трябва да оказват влияние върху международното право още повече когато се знае, че Чеку е обвинен в извършването на най-тежките военни престъпления.
Предаването му може да стане и съгласно Европейската конвенция за екстрадиране. Освен това Сърбия и България имат договор за международна правна помощ още от 1960 година", каза още Малович.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!