Към момента в България не е установен внос на картофи с влошено фитосанитарно здраве от Полша, съобщи пресцентърът на Министерство на земеделието и храните (МЗХ).
За всяка партида картофи, която излиза за движение на вътрешния пазар в Европейския съюз, трябва да се изпраща информация към ЕК.
Установен обаче е внос на необявени, но не и на заразени картофи. Само за предходната година общото количество на конфискувани и унищожени такива партиди е 40 т.
Български картофопроизводители алармираха, че 90% от произведените у нас картофи тази пролет
ще отидат на сметището или за храна на животните
За миналата година в България са произведени 120 хил. т картофи, 100 хиляди от тях са добити от членове на Асоциацията на картофопроизводителите.
Продаваме на 15-16 стотинки, даже сме склонни и на по-ниска цена, стига да дойдат търговци, казва Иван Кехайов, производител от Якоруда.
"Ядем картофи, но те не са български. Ядем чужди картофи, защото са по евтини. Как се получава това? Различна е себестойността", обяснява Иван Димитров от Ихтиман.
Ако в старите страни членки картофопроизводителите получават субсидия между 65 и 110 евро на декар, у нас подпомагането е 25 евро на декар, а в съседна Гърция при всяка нова реколта държавата обявява минимална изкупна цена на картофите, която варира от 20 евроцента за по-дребните, до 40 цента за по-хубавите, твърдят картофопроизводителите.
По думите им в Гърция било забранено да внасят български картофи,
за да се предпазят собствените й производители.
От десет камиона с картофи само един е със законни документи - още една причина за по-ниската цена на вносните картофи, твърдят производителите.
Ако държавата не вземе спешни мерки ще продължим да ядем картофи със съмнително качество, а някои райони в страната, за които това е основен поминък ще се обезлюдят и армии безработни ще тръгнат към големите градове или към други държави, предупреждават още те.
По данни на МЗХ обаче
относителният дял на вносните картофи спрямо българското производство
за 2011 г., възлиза само на 6,7%.
За сравнение относителният дял на "вносните" спрямо произведените български картофи за 2010 г. е в размер е 7,34 на сто, посочват от МЗХ.
Доставките на картофи от други страни на ЕС и от внос от трети страни са в размер 15 636 т, което е с 2753 т по-малко в сравнение с 2010 г.
Най-много картофите са внесени от Германия, Франция и Холандия. Вносът от трети страни е основно от Египет (790 т) и Турция (284 т).
Площите с картофи през 2011 г. в страната са 16 219 хектара. Най-много са в Южен централен район - около 14 426 ха. За сравнение площите с картофи през 2010 г. са били 13 805 ха.
Производството на картофи през 2011 г. възлиза на 232 314 т, което е с 18 891 т по-малко от производство 2010 г.
От министерството подчертават, че за тази година
парите за подпомагане на сектора са три пъти повече от миналата година
Картофопроизводителите ще бъдат компенсирани за акциза върху горивата, като финансовият пакет за плодове и зеленчуци от 25 млн. лева е допълнен с 3 млн. лева за картофи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!