Х ората, попадащи в рискови групи, като възрастните, страдащите от хронични кардиологични, белодробни, чернодробни, бъбречни и други заболявания, вкл. деца, лицата с отслабен имунитет и бременните са с повишен риск от тежко протичане на COVID-19 и последващи усложнения за здравето. Това съобщават от Министерството на здравеопазването.
При тях вероятността да се наложи болнично лечение е значително по-голяма и ваксинацията не бива да се отлага.
Проф. Момеков: Намираме се в „подножието“ на поредна COVID вълна
Във връзка с нарастващия брой на случаите на COVID-19 и разпространението на новия подвариант BA.5 на Омикрон у нас, Министерството на здравеопазването призовава хората, попадащи в тези рискови групи, да не отлагат своята ваксинация.
"Ваксинацията срещу COVID-19 остава най-сигурният начин да се предпазим от тежко боледуване, хоспитализация и дългосрочни последици за здравето", допълват те.
Къде и кога можем да получим втора бустерна доза ваксина срещу COVID-19
"Завършеният ваксинационен курс и приложените бустерни дози помагат на имунната ни система при среща с вируса да реагира адекватно чрез създадените вследствие на ваксинацията антитела."
При ваксинираните хора много по-рядко се стига до лечение в болнични условия. Ваксините срещу COVID-19 предпазват от тежко боледуване и при заразяване с подварианта BA.5 на Омикрон.
Министерството на здравеопазването, съвместно с експертните съвети по съответните медицински специалности, разработи дигитални брошури, касаещи различни здравословни състояния и показаността на ваксинацията срещу COVID-19 при тях.
Брошурите са достъпни на следните линкове:
- COVID-19, ваксините и ваксинацията при страдащи от сърдечно-съдови, неврологични и белодробни заболявания: ТУК
- COVID-19, ваксините и ваксинацията при жени в репродуктивна възраст: ТУК
- COVID-19, ваксините и ваксинацията при деца и младежи: ТУК
Информация за COVID-19, ваксините и ваксинацията можете да намерите на сайта https://plusmen.bg/ и на фейсбук страницата „Плюс мен“ - част от инициативата на Министерството на здравеопазването за популяризиране на ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!