Болница „Лозенец“ ще продължи да бъде университетска болница и ще запази многопрофилния си характер, съобщиха от здравното министерство. На терена, намиращ се на територията на лечебното заведение, Министерството на здравеопазването иска да изгради национална детска болница.
На същия терен ще бъде изграден и протонен ускорител. Предвижда се болницата да разполага с хеликоптерни площадки с възможност за бързо транспортиране на пациенти.
Целта на Министерството на здравеопазването е да се надградят съществуващите в болницата услуги.
Лечебното заведение ще продължи да извършва трансплантации, а вливането на педиатрията в болница „Лозенец“ ще привлече повече хора към здравните услуги в лечебното заведение.
Изграждането на детска болница в двора на болница „Лозенец“ гарантира, че терентът ще бъде използван единствено и само за развитие на медицински услуги за българските пациенти.
Изграждането на детска болница е тема, която се дъвче от години. На 100% е ясно, че проектът за изграждане на детска болница в двора на „Александровска“, подготвен от предходното правителство, не може да бъде изпълнен и остава единствено да бъде прекратен. Не може, защото сградата, която е трябвало да бъде обект на реконструкция и ремонт, не е била в Устройствения план от 2011 година. Това не позволява издаване на виза на проектиране, тоест практически не може да бъде реализиран.
Това обяви по-рано днес на брифинг министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Кацаров призова НС да приеме актуализацията на бюджета
"Ние не сме се отказали от изграждането на такава болница. COVID ни отклони от тази посока, но сега отново трябва да обърнем внимание на този проблем. Най-подходящото място за изграждането на детска болница е в двора на болница „Лозенец“ - разполага с над 160 декара терен, на който може да се строи", посочи здравният министър, цитиран от DarikNews.bg
"В Плана за възстановяване и устойчивост, който е вече в ЕС, ние сме заложили на този терен да се заложили да се постави не само в страната, но и първият в Европа протонен ускорител - това е уред, който позволява лечение на онкологично болни деца, както и възрастни. Самата болница е включена в плана за въздушна спешна помощ, с хеликоптерни площадки, да може пациентите да бъдат докарвани с хеликоптери", коментира още Кацаров.
МЗ прекратява договора за детска болница в София
По думите му, изграждането на болницата в най-добрия случай ще отнеме 5 или повече години.
"Затова обмислихме варианта през това време, тъй като децата се лекуват в много лоши условия, те от години са такава - какви са стаите, леглата...затова решихме да реорганизираме Правителствена болница, така че по възможност децата, които се лекуват в Специализараната детска болница да се преместят в болница "Лозенец", където условията са възможно най-добри, и като условия, и оборудване. Този въпрос беше обсъждан в пленарната зала в Народното събрание и всички политически партии подкрепиха концепцията Правителствена болница да поеме грижите за децата", отбеляза той.
Във връзка с медиците, които се опасяват, че болница "Лозенец" ще загуби университетския си характер, министърът обясни, че концепцията на Министерството на здравеопазването не е такава.
"Важно е тя да запази многопрофилния си характер. Аз лично дадох уверение на ректора на Софийския университет, че нашата цел не е да премахваме обучителния процес, а да го надградим. При малкия брой пациенти, които обслужва болницата, казус е колко добре се обучават студентите", коментира д-р Кацаров.
Лекарите от здравното заведение излязоха на протест заради опасения, че болницата ще бъде обединена с педиатрията "Проф. Иван Митев".
"Притеснява ни фактът, че това се случва в края на годината. Сливането на двете дружества ще сформира ново, което отново ще трябва да сключи отново договор с НЗОК и отново да се акредитира. Както знаете болница „Лозенец” е база за обучение на Медицинския факултет на Софийския университет", заяви в ефира на "Здравей, България" доктор Стоянов.
Директорът на болница "Лозенец" д-р Радосвет Рорнев бе категоричен, че не е съгласен с превръщането на лечебното заведение в национална детска болница
"В условията на тежка COVID вълна, при положение, че персоналът е ангажиран с лечението на болните, ние трябва да навлезем в нова стресова ситуация, в каквато се намираше болницата преди няколко месеца. Хората имат нужда от спокойствие и сигурност, за да продължат да си вършат работата”, посочи доцент доктор Горнев.
Доцент Дорина Асенова, която е декан на Медицинския факултет към СУ изрази своята позиция. Тя се оплака от действията на здравния министър Стойчо Кацаров.
„Изключително сме разтревожени и ужасени от пресконференцията на господин Кацаров. Не мога да го нарека доктор. Това, което той прави с нашия факултет, персонал, с нашите бъдещи медици, е просто безумие. Това, което той прави е плод на някакви негови икономически зависимости. Нашата кауза е тази болница да продължи да съществува, като многопрофилна болница. При нас учат над 1000 студенти. Освен, че те се учат, те помагат в COVID отделенията. В България има такава тенденция да се разруши нещо и след това нещо да се създаде, а то остава незавършено”, коментира Асенова, цитирана от БГНЕС.
„Няма човек в България, който да не е за изграждането на детска болница. Всички ние сме за изграждането на детска болница, но тази болница трябва да бъде съобразена с това, че България е 15 години в ЕС и не е успяла да я направи. Може би сме единствената европейска страна без такава болница. Ние трябва да мобилизираме държавния си ресурс в сферата на здравеопазването именно към това да се направи истинска детска болница, а не да се унищожава университетската болница на СУ”, коментира друг протестиращ лекар.
Студенти и пациентски организации също подкрепиха протеста.
Комитова: Сградата за детска болница няма да бъде реновирана
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!