З а момента има само четири сигнала за нарушаване на изборното законодателство и на политическите права на гражданите. Два от тях са свързани с евентуално купуване на гласове, а останалите – за други нарушения, свързани с изборния процес.
Това каза служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов в началото на Национално съвещание за предстоящите избори на 9 юни. То се провежда в сградата на Главна дирекция „Национална полиция“. На него присъстват политическото и професионалното ръководство на министерството, директорите на главни дирекции, ОДМВР и СДВР, както и административните структури.
МВР открива денонощна линия за сигнали за нарушения, свързани с изборите
"Съставени са шест предупредителни закона от Закона за Министерство на вътрешните работи. Няма образувани досъдебни производства", каза още Калин Стоянов.
"Водещ принцип в работата на МВР е утвърждаването на върховенството на закона и взаимодействието с гражданското общество. Наша отговорност е гарантирането на сигурността и опазването на обществения ред, за спокойното протичане на изборите за Народно събрание и членове на Европейския парламент", коментира Стоянов.
"Важно е да създадем оптимална организация за изпълнението на основните задачи, които ни предстоят в периода на подготовката и произвеждането на изборите", добави той.
На съвещанието стана ясно, че от 10 май МВР започва специализирана операция, свързана с изборните нарушения. От ДАНС също предприемат допълнителни мерки. Отпуснати са и средства за командировки.
Ще се прави мониторинг на контингентите на рисковите групи чужди граждани, както и на групите с крайни убеждения. От МВР съобщиха, че започват наблюдения на криминално проявени лица, на лихвари и собственици на търговски обекти.
Заявката на служебния вътрешен министър е, че ще действа деполитизирано.
Вече е подписан и документът за междуведомственото звено. Негов ръководител е заместник главният прокурор Елена Каракашева. Включена и е Географската система на полицията - компютърна програма, която в реално време показва сигналите и техния статус. Открити са денонощните линии за подаване на сигнали и вече са регистрираните първите такива.
„Ние имаме готовност. Натрупахме много опит през последните години предвид многото избори. Аз съм уверен, че и този път ще се справим”, заяви служебният вътрешен министър Калин Стоянов, цитиран от NOVA.
„Създадена е и необходимата организация за изпълнение на задачи в рамките на междуведомствения механизъм и законовите процедури за проверка надеждността на специализираните машини за гласуване. Съществува готовност при поискване от ЦИК експерти на ДАНС да се включат в проверките”, заяви Пламен Тончев, председател на ДАНС.
„МВР ще покаже, че е деполитизирана система и е единствено на българските граждани. Ще бъда безкомпромисен към евентуално политическо заиграване на каквото и да било ниво. Държа да подчертая, че от начина, по който ще протекат кампанията и самият изборен ден, зависи връщането на доверието на обществото към институциите“, каза Стоянов, цитиран от пресцентъра на МВР.
„Ще използваме всички законови механизми за гарантиране и защита на изборните права на гражданите”, заяви заместник главният прокурор Елена Каракашева.
Тя изрази увереност, че създаденото междуведомствено звено отваря възможността за незабавна реакция и гарантира честността на вота. От своя страна председателят на ДАНС Пламен Тончев увери, че в държавната агенция е създадена организация и са предприети мерки на национално, междуведомствено и вътрешно ниво.
Засилена е оперативната работа, следи се и за намеса на чужди държави, както и групи с крайни нагласи.
Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев се спря на предприетите мерки, свързани с оперативното обезпечаване и спокойно протичане на изборния процес.
"Създадена е организация за събиране, анализиране и проверка на постъпващата явна и оперативна информация, свързана с подготвяне на евентуални нарушения на изборния процес. Активизирана е работата с агентурния и негласния апарат с цел придобиване на информация, оптимизирани са наблюдението и контролът на оперативно интересни лица, както и на такива, за които има данни, че са участвали в купуването и продаването на гласове в предходни избори. Внимателно се работи и по постъпили сигнали за упражнен от работодатели натиск за т.нар. корпоративен вот", отбеляза той.
"Няма да се неглижира нито един сигнал, ще се проверява внимателно и в пълен обем и ще се докладва в най-кратък срок по компетентност на съответната прокуратура", категорично подчерта Кангалджиев.
"От днес до края на изборния ден е разпоредена специализирана полицейска операция. Основната задача е обезпечаването и безпроблемното протичане на изборния процес, предотвратяване извършването на престъпления против изборните права на гражданите и нарушения на изборното законодателство. Предприемат се проверки на места, за които съществува категорична информация за извършвани престъпления в нарушения на изборните права, както и на лица, представляващи интерес за полицията", съобщи още главният секретар на МВР.
До 10 юни в МВР ще функционира денонощно открита линия - телефон 02 90 112 98 и имейл izbori@mvr.bg - за сигнали за нарушения или евентуални престъпления, съотносими към отговорностите на МВР в изборния процес.
Преди дни изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов, служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов и председателят на Държавната агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев подписаха съвместна заповед, която регламентира действията на институциите за гарантиране на политическите права на гражданите и за осигуряване на бърза и адекватна реакция за противодействие на престъпленията, свързани с изборите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!