МВР е дало едномесечен срок на всички фирми, юридически и физически лица, регистрирани като собственици на басейн "Спартак", да освободят имота.
Това съобщи на пресконференция вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Всички владеещи територията на "Спартак", включително "Спарта 2000", да бъдат така добри да освободят имота до месец, призова Цветанов.
Той каза, че в момента собственост на държавата е завладяна от частни дружества, а държавата няма власт върху собствения си имот.
В регистъра на Столична община МВР стои като институция, която трябва да плаща и данъци, и начислени суми за такса смет за басейна, разказа вътрешният министър.
Сумата за такса смет за 2004 - 2007 г. била 240 хил. лв., за 2008 г. - 118 хил. лв., а за 2010 г. - 119 хил. лв.
Сред имената на регистрираните като собственици на част от имота са Антон Петров - Хамстера, Марчело Джотолов, един от арестуваните при операция "Октопод", Лъчезар Таков - адвокат на Златко баретата, Момчил Кръстев и Емил Дончев, посочи Цветан Цветанов.
Ако до месец те не освободят терена, ще трябва да изплащат на МВР обезщетение в размер на 37 137 лв. месечно.
Министър Цветанов посочи, че МВР по закон може да има претенция за пропуснати ползи за срок от три години, които възлизат на 1,285 млн. лв.
Цветанов отбеляза, че никой от предишното ръководство на МВР не си е потърсил правата по казуса.
Вътрешният министър посочи, че с акт за собственост от 1984 г., басейнът "Спартак" е предоставен за ползване от МВР.
1990 г. със заповед на зам.-мининистъра на вътрешните работи басейнът "Спартак" се предоставя безвъзмездно за оперативно управление на "Левски –Спартак". През 1994 г. се сключва договор между МВР и Спортен клуб "Левски" за съвместна експлоатация, издръжка и управление на басейна.
Всички въпроси по експлоатацията се решават от комисията, с равен брой представители от двете страни. Финансовите средства се разпределят 50 на 50. Срокът на договора е 5 години.
През 1999 г. срокът е продължен с анекс до 4 април 2002 г.
На 22 декември 1999 г. се сключва договор за съвместна дейност между Спортен клуб "Левски" и търговско дружество "Спарта – 2000" за срок от 10 години. Една от клаузите на договора регламентира разпределянето на печалбата от басейна да бъде в съотношение 30% за Спортен клуб "Левски" и 70% - за търговското дружество.
Спортен клуб "Левски" се задължава да упълномощи търговското дружество то да може да извършва стопански дейности, да отдава за ползване зали и спортни съоръжения от комплекса, да стопанисва туристически обекти, фирми, хотели и обекти за обществено хранене в собственост или в съсобственост на спортния клуб.
"Спарта -2000" получава право за оперативно управелние, включително да събира наеми, обясни министърът.
На 1 август 2000 г. се сключва допълнително споразумение, с което страните се съгласяват да бъдат направени нови инвестиции в комплекса.
През всичкото това време никой не пита МВР, коментира Цветанов. Нямаме никъде документ, в който МВР да дава съгласие за сключване на тези договори, допълни той.
На 3 септември 2007 г. "Спарта -2000" и спортният клуб подписват анекс, с който срока на договора се променя на 20 години.
При прекратяване на договора по вина на спортния клуб "Левски", включително и поради прекратяване на договора между спортния клуб и МВР за ползване на плувния комплекс, спортният клуб се ангажира да въстанови на "Спарта- 2000" всички направени инвестиции, както и обезщетения за пропуснати ползи.
"Спарта 2000" е регистриран на 16 ноември 1999 г., като според регистъра на НАП сред собствениците на капитала са едно чуждо лице, дружество, притежавано от "Лев корпорация", Петко Добрински и Скантрейд АД, представляван от Алина Борисова. Към 2010 г. "Спарта 2000" се представлява от Стоян Хранов, Ирен Кирилова, Теодор Дундаков, Георги Георгиев и Кирил Топалов.
"Басейнът се ползва без правно основание от спортен клуб "Левски", a договорите между спортния клуб и "Спарта 2000” и между акционерното дружество и трети лица са без правно основание.
На 21 май т.г. МВР се сдобива с акт за публична държавна собственост, припокриващ този от 1984 г. относно сградите и терена на басейна, предоставени на МВР. На 31 май той е вписан в Агенцията по вписвания.
11 нотариални покани са изпратени до всички юридически и физически лица, които имат отношение към терена.
Цветанов припомни, че за същия имот през 1999 г. е съставен акт за частна общинска собственост, а имотът е апортиран в "Софийски имоти" . В момента се очаква делото за този апорт да бъде гледано по същество в Софийския апелативен съд.
Цветанов съобщи още, че ще бъде създадена междуведомствена работна група с представители на МВР, Министерството на образованието, младежта и науката, Министерството на физическото възпитание и спорта, Столична община и Областната управа, която да реши бъдещето на плувния комплекс.
Като собственик на плувния комплекс "Спартак" в медиите през последните години е споменаван и арестуваният при операция "Октопод" Алексей Петров. Именно до басейна той беше ранен при престрелка през 2002 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!