П о повод последните публични изяви на съпредседателя на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси от страна на Република Северна Македония, българското МВнР заявява:
„Работата на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси продължава да бъде от основно значение за развитие на двустранните отношения.
Скопие праща посланик в България
Нейната дейност е един от най-съществените елементи от прилагането на Договора от 2017 г. и цели постепенното преодоляване на стереотипите от миналото. Общото разбиране на двете страни за ключовото значение на работата на Комисията и постигането на конкретни резултати беше подчертано и в рамките на заседанието на правителствата на 25 януари 2022 г. в София.
Като независими учени и експерти, както и граждани на демократични общества, членовете на Комисията имат право публично да изразяват свои позиции. Това обаче не обвързва правителствата на двете държави с предприемане на дадени решения и не следва да се тълкува като предложение на една от двете страни.
Пендаровски: Българите от Историческата комисия да говорят по-малко с медиите
Подкрепяме заявената от двамата съпредседатели на 25 януари 2022 г. готовност за активизиране на контактите на Комисията. Призоваваме членовете ѝ към динамична и ползотворна работа в интерес на гражданите на България и Северна Македония.
Важно е политиците от двете страни публично да подкрепят усилията и дейността на Комисията, включително със съвместно отбелязване на значими личности и събития от общата ни история.”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!