И кономиката на България ще нарасне едва с 1,4% тази година, след като през 2022 г. ръстът ѝ беше 3,4 на сто.
Това се посочва в обявената днес пролетна прогнозна на Международния валутен фонд, чийто управляващ директор е Кристалина Георгиева. От там очакват инфлацията у нас през 2023 г. да се понижи до 7,5 на сто след скока до 13% на усреднена хармонизирана база за 2022 г.
За 2024 г. МВФ очаква икономиката на България да нарасне с 3,5 на сто, а инфлацията да се забави до 2,2% на годишна база.
Правят първа по рода си икономическа зона в България
Предишната оценка, дадена от МВФ за икономиката на България през октомври миналата година, сочеше, че през 2023 г. брутният вътрешен продукт на страната ще нарасне с 3 на сто, а очакванията за инфлацията бяха тя да се понижи до 5,2 на сто.
Миналата седмица Световната банка също прогнозира забавяне на икономическия растеж на България до 1,5 на сто, както и че инфлацията ще остане висока - 8,7% през настоящата година.
Пак тогава българското Министерство на финансите у нас представи своята макроикономическа прогноза, в която е заложен ръст на БВП от 1,8 на сто за текущата година и инфлация от 5,6%.
Кристалина Георгиева: Рисковете за финансовата стабилност се увеличават
По отношение на безработицата от МВФ прогнозират показателят да се покачи през тази година с 0,3 процентни пункта спрямо миналата и да достигне 4,6 на сто, преди отново да се понижи през 2024 г. до 4,4%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!