Д нес се навъшват десет години от паметния атентат на летище "Сарафово".
На мястото на атентата е издигнат възпоменателен паметник, където всяка година се провежда церемония в памет на жертвите.
От пресцентъра на Министерския съвет разпространиха кратко изявление във връзка с терористичния акт.
"Почитаме паметта на невинните жертви. Оставаме непримирими към насилието, омразата и посегателствата върху живота на невинни граждани. Тероризмът няма оправдание. В борбата срещу него, обединени от нашите приятелските отношения, продължаваме да развиваме ползотворно сътрудничество с израелската страна в интерес на просперитета на нашите два народа", заявиха от Министерски съвет.
На 18 юли 2012 година автобус с израелски туристи, които бяха кацнали на летище „Сарафово” в Бургас, стана мишена на терористична атака.
При кървавото нападение загинаха петима израелски граждани, шофьорът на автобуса български гражданин, и извършителят на атентата. Ранени бяха близо 40 души.
На 15 юли 2016 г. на съд бяха предадени Мелиад Фарах – австралийски и ливански гражданин, и Хасан Ел Хадж Хасан с канадско и ливанско гражданство. Те бяха обвинени в помагачество към тероризъм.
Обявиха присъдите по делото „Сарафово”
Двамата обвиняеми са обявени за международно издирване в ШИС по канала на Интерпол с червена бюлетина.
В началото на 2018 г. делото започна по същество.
Първото заседание по него беше насрочено още през септември 2016 г., а още през юли 2016 г. обвинителният акт за терористичния атентат бе внесен в Специализирания съд.
Нередовна жалба пред Върховния касационен съд бави финала на делото за атентата до летището на Сарафово край Бургас, казаха за БТА от съда. Така, десет години след инцидента има само един задочно осъден.
През април спецапелативният съд остави в сила доживотната присъда на Мелиад Фарах, произнесена от спецсъда през септември 2020 година. Другият подсъдим Хасан ел-Хадж Хасан обжалва. Документите му са върнати от Върховния съд преди шест дни, тъй като жалбата на служебния му адвокат има пропуски.
Върховните съдии са дали указания на защитника да отстрани нередностите в жалбата. Това трябва да стане в срок от седем дни, тъй като не става ясно какви са претенциите срещу осъдителното решение и какви са основанията за това.
През 2020 г. Специализираният наказателен съд постанови доживотен затвор без замяна за двамата подсъдими за терористичния акт.
Те трябва да изплатят обезщетение на пострадалите от атентата и близките на загиналите, като общата стойност на неимуществени вреди е над 100 млн. лв.
Според обвинението, автор на атентата е алжирският гражданин Мохамед Хасан Ел Хюсеини, който е действал в съучастие с Мелиад Фарах и Хасан ел-Хадж Хасан.
Мохамад Ел Хюсеини загина при взрива. Интерпол все още издирва другите двамата подсъдими.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!