Н ародното събрание възложи на Министерския съвет в едномесечен срок да внесе в парламента доклад с детайлна информация за актуалното състояние на възпрепятстващото съоръжение по българо-турската граница и съпътстващата го инфраструктура. Решението беше взето единодушно със 166 гласа "за", без "против" и "въздържал се", предаде БТА.
Докладът трябва да съдържа и информация за извършените дейности и свързаните с тях разходи за ремонт на оградата,
както и за обезпечаване дейността на ведомствата в условията на засилен миграционен натиск.
Предложението за решение беше направено от ГЕРБ-СДС във връзка с питането на Христо Гаджев към министъра на отбраната относно ролята на Министерството на отбраната по опазване на държавната граница и поддържане на защитната инфраструктура.
Първоначално се предвиждаше докладът да бъде внесен в парламента в срок от 14 дни,
но по предложение на Атанас Зафиров /"БСП за България"/ беше прието срокът да е един месец. На разискванията присъства и министърът на отбраната Стефан Янев.
Христо Гаджев /ГЕРБ-СДС/ отбеляза, че министър Янев в рамките на отговора си преди седмица коректно е посочил какво е свършило МО, но самите дейности не са само от военното ведомство. Гаджев припомни, че при актуализацията на бюджета за 2021 г. са предвидили разходи до 60 млн. и 516 хил. лв. за обезпечаване дейността на ведомствата в условията на засилен миграционен натиск - за МО - 20 млн. и 200 хил. лв., за МВР - 37 млн. лв., за Държавната агенция за бежанците - 695 хил. лв., за Държавна агенция "Национална сигурност" - 2 млн. 121 хил. лв. и за МВнР - 500 хил. лева. Отделно са били предвидени 5 милиона за ремонтно-възстановителни дейности по възпрепятстващото съоръжение и увеличаване на капиталовите разходи на МО с до 5 млн. за възстановяване годността на използване и надграждане на способности на дистанционно-управляема летателна система, планирана за наблюдение от въздуха на пограничната зона. Министър Янев вече съобщи, че договор за надграждане на аеросондата не е сключен, а 5-те млн. лв. са върнати в бюджета.
Атанас Зафиров /"БСП за България"/ заяви, че не разбира особено смисъла от днешното разискване, което определи като губене на време на парламента, защото министърът на отбраната вече е отговорил в рамките на парламентарния контрол на 28 януари. Зафиров цитира част от изнесената тогава информация и обясни, че разбира загрижеността по отношение на стойността на направените проекти. Тя е похвална и още по-похвална щеше да бъде, ако бяхте проявили същата загриженост преди около 5 години, когато се наляха стотици милиони държавен ресурс в изграждането на тази ограда с видимо неефективна функционалност, заяви Зафиров, който добави, че няма да отваря тази тема, която според него е за прокуратурата. Милион за километър тел, златна тел да беше, по-евтино щеше да струва, коментира депутатът.
От своя страна Христо Гаджев репликира, че и той няма да говори за начина и цените, при които е започнало строителството на оградата през 2013-2014 г. по времето на кабинета "Орешарски", защото и тогава е имало сигнали до прокуратурата. Който има съмнения за нередности или закононарушение трябва да сигнализира компетентните органи, добави Гаджев. Той обоснова необходимостта от решението, за да бъде получена общата картина.
В разискванията бяха разменени реплики по отношение на връзката на партии с изграждането на съоръжението в различни периоди, неговото качество, цените, незаконно преминали мигранти.
Това разискване и решение идва на фона на клип, който се появи в Tik-tok. В него има указания как се преминава нелегално през българската граница. С помощта на стълба, група трафиканти показва как необезпокоявано може да се преодолее оградата между Турция и България и то посред бял ден.
Трафиканти с клип как се преодолява оградата на българската граница
От Афганистан до Турция нелегално: "Вече съм прехвърлил хиляди"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!