Б ългария да бъде разделена на 4 района за планиране, вместо на 6, както е в момента, като София да е отделена самостоятелно, реши окончателно правителството. Кабинетът упълномощи НСИ да представи новите райони пред "Евростат" за одобрение.
В Решението на Министерския съвет се предлага обособяване на четири региона за планиране от ниво 2, както следва:
1. Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра;
2. Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол;
3. Южен, включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Кърджали;
4. Столичен, включващ област София (столица).
Промяната се налага, тъй като Северозападният и Северният централен регион не отговарят на изискванията на Евростат за минимален брой на населението в регионите за статистически цели - 800 000 души. Обхватът на регионите от ниво 2 е определен в Закона за регионалното развитие и трябва да съответства на изискванията на общата класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS). Изменението няма да доведе до промяна в административно-териториалното устройство на страната.
Целта е с новото райониране да се подпомогнат процесите по прилагането на политиката за регионално развитие и намаляването на междурегионалните различия чрез привеждане на Класификацията NUTS в съответствие с европейските изисквания.
НСИ има готовност да започне преговори със статистическата служба на Европейската комисия "Евростат" за промяна в обхвата на регионите от ниво 2 и да представи пред нея определения от Министерски съвет вариант за ново райониране за статистически цели, съобщиха от института.
Ако предложението на България се приеме от Европейския съюз, промените ще влязат в сила от 1 януари 2027 година.