Н а брифинг днес на Министерският съвет стана ясно, че огромни суми пари са раздадени без обществени поръчки.
Пред журналисти в сградата на МС министрите Асен Василев, Кирил Петков и Виолета Комитова дадоха брифинг по темата за изразходване на държавен ресурс без обществени поръчки.
"Един от основните проблеми при последния редовен кабинет е бил в процедурите "ин хаус", заяви говорителят на МС Антон Кутев. Той обясни и какво е точно "ин хаус":
"Това са вратички в закона, позволяващи даването на огромно финансиране без конкурси", обясни Кутев.
"Публичните предприятия са сключили договори за над 20 милиарда лева. От тях 11,7 млрд. са били с поръчки, а 8 милиарда са раздадени без", каза финансовият министър Асен Василев.
Като пример за недобросъвестно изразходване на държавни средства от МС посочиха магистралите.
"През 2018 и 2019 г. с министерски постановления държавата осигурява 3,71 млрд. лева, за да се изгради "Хемус". След това Регионалното министерството дава на строителна компания 1 млрд. и 140 млн. лева, за да изгражда магистрала "Хемус" към края на 2020 г. Съответно 996 млн. са раздадени на 45-50 фирми авансово за магистралата", обясни Кирил Петков.
Министрите увериха, че строителството на магистралата няма да спира.
Проверките показвали още, че "Автомагистрали" са сключила договори с 30 фирми без обществени поръчки. За 3-4 дни са им преведени авансово 188 млн. лв.
Комитова обясни, че в много обществените поръчки е прилагана процедурата "инженеринг".
"Чрез нея всички цифри и стойности могат да се завишават многократно", каза Комитова. И даде пример – ако на изпълнителя му трябват 100 кубика чакъл, той може да напише, че са му нужни 500 и няма кой да докаже, че не е така.
"Инженерингът се възлага на една и съща фирма да направи проект на хартия и на същата фирма да го изпълни. Тя си наема и надзорна компания да следи качеството", обясни Комитова.
"За всичките 84 свлачища авансите са раздадени през декември 2019 г. Само по едно свлачище се работи - това е при Рилския манастир. Срокът на договорите изтича през декември тази година. Трудно ми е да си представя как ще ги изпълним", каза още Комитова.
Финансовият министър Асен Василев обясни, че идеята за обществените поръчки без конкурс е била тези поръчки да се възлагат на държавни предприятия, които могат да изпълнят поръчката. Те обаче ги давали на подизпълнители.
"Огромни суми от нашите пари са давани по метод без обществени поръчки. Това е разхищение на държавния ресурс, което се раздава по неясен начин", заяви икономическият министър Кирил Петков.
"Днес искам да обърна внимание за изграждането на правителствения комплекс. Представете си 90 000 кв. м. административна сграда в София Тех парк, дадена, подписан договор без обществена поръчка за цената от 182 202 000. 182 млн. се дават без обществена поръчка на фирма за пълен инженеринг - проектиране, строителство и авторски надзор", каза министърът и попита защо е нужно административна сграда с 90 000 кв. м., защо такава сграда трябва да се сложи точно в София Тех парк, както и защо парите се дават на инженеринг без обществена поръчка.
За язовирите 630 млн. са дадени на Държавната консолидационна компания.
"Тя авансира 100% на държавната компания, която е нейна собственост, монтажи. От тези 630 млн. до този момент имаме само десет приключили ремонта. За тези ремонти, при които аз влязох лично в детайл да видя какво се е случило, цифрите, които видях - беше два пъти цената на бетона в сравнение с пазарната цена и пет пъти цената на транспорт", обясни Петков.
Кирил Петков коментира още, че над 80% от фирмите изпълнители са само 7-8 с много близки стойности като цени, независимо от това къде в България се язовирите, за които се отпуска финансирането.
Според служебния кабинет 42% от парите на държавните предприятия са раздадени без обществени поръчки. На немалка част от конкурсите, които са минали по законов ред, се е явил само 1 кандидат.
"Ще заведем иск срещу директора на ББР Николай Димитров и члена на Надзорния съвет Велина Бурска", каза още служебният министър на икономиката. Според Петков техните легални начини да спрат уволнението си, нанасят вреди на ББР.
"Към писмото, което получих, исках да се извиня на всеки, който мисли, че се намесвам в работата на съда", уточни той и определи емоционалния си изказ за търсене на причини защо това се е случило като неправилен.
"Според мен обаче е мой дълг да обявя фактите. Наистина съдебната система трябва да е напълно независима", подчерта той.
Съдът спря повторно вписването на новото ръководство на ББР
Василев: Нямаме нужда от банка за развитие на олигархични групи
Петков: ББР отказа да предостави информация за кредитните досиета, от банката отговориха
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!