2

Т емата за мръсния въздух е „горещ картоф“ от години. Измервателните уреди за качеството на въздуха показват, че по традиция сме изпратили старата и посрещнали новата година със завишени нива на фини прахови частици (ФПЧ10). И докато телефоните на държавните институции прегряват от обаждания с въпроса защо въздухът мирише на сажди, то пред лекарските кабинети се вият дълги опашки от пациенти с респираторни оплаквания. Причината – бум на заболелите, който се очаква да достигне своя пик през следващия месец.

Каква е връзката между обичайната за сезона миризма на изгоряло, която усещаме на открито, и повишената заболяемост по това време?

Топлим се по-евтино, но боледуваме повече

С настъпването на отоплителния сезон започват проблемите с качеството на въздуха. Това е така, защото за основен виновник за повишаване на нормите на ФПЧ10, експертите посочват отопляването на твърдо гориво в домакинствата, след това транспорта, индустрията и т.н.

10 неща, които пречат на белите ви дробове

Градовете с най-голям брой „замърсени“ дни в годината, приемат най-много мерки с цел ограничаване на замърсяването. Такива са проверки със съдействието на КАТ за установяване на нивото на изгорелите газове от автомобилите, пускането на т.нар. „зелен билет“, възможност за ползване на буферни паркинги и др. По друга мярка гражданите в столицата, които се отопляват на дърва, могат да кандидатстват за финансова помощ и да се сдобият с по-екосъобразни уреди в домовете си. Една значителна част обаче предпочитат да оставят печките си като по-евтиния начин да изкарат зимата. Дори и след безплатно поставяне на климатици например след това някой трябва да плати високите сметки за ток.

Проблемът обаче не е само мирисът на сажди. Въпреки че обикновените хора без здравословен проблем не го усещат, мръсният въздух оказва сериозно въздействие върху здравето на белите дробове и дори целия организъм.

„Фините прахови частици са отговорни за засилването на алергиите, изява на астматични пристъпи и рак на белия дроб“, разказва пред vesti.bg пулмологът д-р Росица Иванчева. Предполага се, че те имат въздействие върху заболяванията на сърцето и кръвообращението (например сърдечен инфаркт).

Съвети за по-чист въздух у дома

Специалистите казват, че при наличие на мъгла и безветрие ФПЧ10 се задържат в атмосферата и трудно се разсейват. Вирусите и бактериите полепват по повърхността на праховите частици и също се задържат във въздуха. Така се оказваме изложени на значително по-голямо количество бактерии, дори когато сме навън. Попаднали в дихателната ни система, замърсителите отслабват имунитета, което създава перфектни условия за по-бързото развитие на бактериите организма.

„Финият прах достига частично дробовете, тъй като филтрирането от страна на носовата кухина не е достатъчно за малките частици с размер под 10 µm. По този начин ултрафини частици с размери под 0,1 µm достигат до най – малките разклонения на белите дробове (алвеолите) и се отстраняват от там много бавно или не се отстраняват“, обяснява още Иванчева.

„Най–чувствителни са пациентите с хронични белодробни заболявания – пациенти с хронична обструктивна белодробна болест и бронхиална астма“, казва д-р Иванчева. При тях инхалирането на фини прахови частици води до влошаване на симптомите – кашлица, задух, т.е обостряне на заболяването.

Степента на въздействието на частиците върху дихателните пътища зависи и от големината на частиците - колкото по-малки са частиците, толкова по-дълбоко проникват те в белите дробове на човека. „Такива частици могат да бъдат многократно по-вредни от обикновения цигарен дим или обикновен въглероден диоксид и други парникови газове“, уточнява пулмологът.

Дишаме коктейл от замърсители

Всички знаем, че най-замърсен е въздухът около натоварените пътни артерии като градските булеварди, където трафикът е голям. В градските квартали обаче се оказва не по-малко мръсно. Дори може би напротив. Тук идва един друг сериозен проблем – освен с ФПЧ10, въздухът е наситен и с вредни химични елементи.

Бедността и лошите условията на живот принуждават хората в бедните квартали да горят каквото намерят - чанти, дрехи, отпадъци, всичко ненужно, което да стопли дома. Така обаче през комините се емитира отровен дим, който може да доведе до необратими дългосрочни последици за здравето.

Излагането на високи концентрации на тежки метали като олово, кадмий, живак оказват неблагоприятно действие, особено в детска възраст. Оловото, например, може да доведе до понижаване на когнитивната функция, а при възрастните може да окаже влияние върху концентрацията, поведенчески проблеми, нарушения на съня и др. Кадмият може да увреди бъбреците, а живакът от своя страна е мощен невротоксин, който води до вреди за мозъка.

Как да се предпазим от мръсния въздух?

Специалисти съветват, че в закрити помещения благоприятно действа ползването на пречиствател за въздуха, но той не отменя честото отваряне на прозореца. В дните със завишени нива на замърсяване следва да прекарваме повече време у дома или на закрито.

Много хора намразиха маските в последните две години, но и преди март 2020 г. много граждани ги използваха, за да се предпазят от вредното въздействие на ФПЧ10. Плътен шал на устата също би свършил добра работа, ако нямате желание да си връщате спомена за времето, когато маските бяха задължителни. Ако искате да избегнете излагането на мръсен въздух по друг начин, спортуващите на открито и отиващите на работа пеша, могат да го правят по-рано сутрин или по-късно вечер, когато трафикът не е интензивен и въздухът по-чист.

Както при много други проблеми, детоксикация помага и когато имате нужда да се погрижите за дихателната си система. Първоначално можете да включите повече плодове, зеленчуци и вода в дневното си меню, а впоследствие да се консултирате и за други подходящи детокс рецепти. По–често пребиваване на места с чист въздух, например планински курорти със средна надморска височина, е друга препоръка на д-р Иванчева.

Още от автора:

След убийството на Кенеди: Коя е Лейди Бабушка и как изчезна в тълпата

Исей Сагава - канибалът, който получи слава вместо затвор

Магии, гадания и забрани: Kак сме празнували Коледа в миналото

Прочелник, подбрадник, кюстек - с какво са се гиздили българите в миналото

Мъртва булка или реалистичен манекен: Смразяващата история на La Pascualita

Как една зловеща детска игра стана религиозно движение

Като от филм: Влакът, който влезе в тунел и изчезна безследно

Бурният живот на „Червената херцогиня“ - черната овца на аристокрацията

Мистерията „Анастасия Романова“: Истината за руската принцеса

Мъжеубийци с отрязани гърди или свирепи прелъстителки: Истината за амазонките

Най-известните проклятия в историята: Загадъчна смърт и мистериозни изчезвания

Мечът на Кубрат и Орелът на Аспарух - къде се намират големите български съкровища?

Призрачният град на вечния огън: Ужасяващата съдба на Сентралия

Шишенци, Цонево, Мусачево: Най-зловещите български села

Зорница и Вечерница, Перун, Лада: Митове и легенди за божествата на славяните

Имай, Баран, Артиш... Познавате ли тези прабългарски божества?

Коя е Лилит - най-загадъчната личност в човешката история

Янус, Фебруум, Марс... Знаете ли божествените имена на месеците?

Дълбоко пазени тайни: Какво крие Черно море

Трепанация - най-древната черепна „операция“

Мистерията Царичина: Какво е операция „Слънчев лъч“

"Проклятието Грималди": Изгаряне на клада, отвличане и нещастна любов

Ама как така не искаш деца?! Та ти си егоист!

Три психологически трика за постигане на новогодишните цели

Колко е висока цената, която плащаме за „перфектната Коледа“

Най-страшните поверия и суеверия за Никулден

От пост до празничен пир: Как да избегнем грешките в храненето по Коледа

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 3 минути

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 35 минути

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 10 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 10 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 11 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 13 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 13 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 14 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 14 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 14 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 14 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години

<p>Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв (СНИМКИ)</p>

“Беше целият в кръв“: Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв в Москва

Свят Преди 14 часа

През последните години няколко служители на ФСБ са загинали при подозрителни обстоятелства

Байдън защити $74 милиарда  от Тръмп

Байдън защити $74 милиарда от Тръмп

Свят Преди 15 часа

Тръмп обеща да премахне законопроекта за климата, когато встъпи в длъжност