С истемен домашен тормоз и насилие. Това са преживели майката и хвърленото от мост край Габрово 4-годишно дете. Съдът остави зад решетките бащата, който извърши тежкото престъпление.
Пред разследващите той е направил пълни самопризнания. А пред камерата на NOVA майката на детето – Поля Христова разкри, че съжалява, че от страх не е подала сигнал за домашното насилие.
Според майката, бащата посягал често и на детето. За това знаели и от Агенцията за закрила на детето.
В първия ден след трагедията от местната дирекцията „Социално подпомагане” обясниха, че до момента не са получавали сигнал за проблеми в семейството. Впоследствие стана ясно, че е правена проверка, тъй като детето е имало синини и преди.
„Беше син по дупето, От „Закрила на детето” идваха в детската градина. Баща му получи предупреждение”, каза Поля Христова. От „Социално подпомагане” дадоха друго обяснение.
„Синините на детето са получени в следствие на спускане по водна пързалка. Имало е техническа неизправност на пързалката. Спускали са се около 20 метра по пързалка без вода и двамата с бащата са имали охлузвания”, обясни директорът на Дирекция „Социално подпомагане” в Габрово Радослава Христова.
Бащата от Габрово: Не можех да се грижа за сина си
Баща хвърли детето си от мост в Габрово
Темата коментира и бившият председател на ДАЗД Надя Шабани, която се опита да отговори на въпроса можело ли е да бъде предотвратена тази трагедия.
„Когато бях председател на „Агенцията за закрила на детето”, подобни случаи бяха ежедневие.
Често имаше сигнали, които остават неразкрити и накрая се стигаше до такива престъпления.
Не знам как е възможно никой от съседите да не е разбрал толкова време, че тази жена е била тормозена. Ако е вярно, че служители на местната дирекция са получавали сигнали за насилие над детето и преди, но не е обърнато внимание, трябва незабавно да се потърси отговорност”, заяви тя в ефира на „Здравей, България”.
По думите ѝ проблемът с насилието е много голям в нашето общество. „При тежки престъпления социалният работник не може да се справи сам, трябва да се извика полиция, трябва да се свърже с училището на детето, да се свърже с лекари и всички заедно да намерят най-доброто решение, което на първо място е свързано с извеждането на насилника”, обясни Шабани.
„Въпросът е защо не се прилагат тези механизми и защо не са ефективни.
Службите не са ефективни и трябва да се реформират. Социалните се справят трудно.
Те са претрупани със случаи. Начинът на взаимодействие с другите институции е неефективен”, поясни Надя Шабани.
Още по темата вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!