В България в една бутилка течност за чистачки съдържанието на метанол може да достигне до 30%. В държави като Германия, Дания и други страни-членки на Европейския съюз, има ограничение метанолът да не превишава 3% от съдържанието в бутилката.
Почина момичето, отровило се с течност за чистачки
Състоянието на натровилите се с течност за чистачки остава крайно тежко
„Метанолът е летлива течност, много бързо се абсорбира от човешкия организъм и за това, на етикетите трябва да бъде изобразен като такава”, коментира за „Здравей, България” по NOVA Малинка Бендаренко от Съюза на българските автомобилисти. „Когато използваме парно, докато шофираме, парите от метанола влизат директно в купето”.
„Получава се главоболие, повръщане. При поглъщане води до смърт, а при впръскване в очите – до ослепяване”, посочи Бендаренко.
„Токсичната доза на метиловия спирт е около 30-35 мл в зависимост колко е разредена течноста. Инхалационно отравяне се получава и при производствени аварии. Децата често го мислят за лимонада и могат да се натровят. Метиловият алкохол се разгражда до формалдехид и мравчена киселина. Само при вдишване не съществува опасност за живота на хората. Когато се получи отравяне с метанол първо започват да ви сърбят очите”, предупреждава от своя страна проф. Никола Александров.
„Тези течности задължително трябва да са с „умна” капачка, която ще се отвори трудно от едно дете. Масово на бутилките с течности за чистачките пише, че вреден и опасен при поглъщане”, добави Малинка Бендаренко от Съюза на българските автомобилисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!