Г лавната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) се сдоби наскоро с нов софтуер, с помощта на който да извлича информация от мобилни устройства, включително от най-популярните мобилни приложения като „Вайбър“, „Фейсбук Месинджър“, „УатсАп“, „Скайп“ и др.
Новата придобивка беше рекламирана по медии като „шпионски софтуер“, но се оказа просто софтуер, с който полицията да може, когато изземе от някого мобилен телефон или таблет, да извлича чатовете във „Вайбър“, „Фейсбук Месинджър“, „УатсАп“, „Скайп“ и т.н.
„За мен е странно как са работили без този софтуер досега“,
каза специалистът по киберсигурност Спас Иванов в „Здравей, България“ по NOVA.
“В случая става въпрос за съвсем легитимен софтуер, който всеки от нас може да си купи. Това е нещо съвсем невинно, когато става въпрос за службите за сигурност разбира се.
Когато по някакъв начин бъде иззет телефон, независимо по какъв повод, той се включва към компютъра, на който е инсталиран въпросния софтуер и се прави негово дигитално копие, т. нар. снимка на телефона. След това с въпросния софтуер се разглежда информацията от телефона“, обясни той.
Оказва се, че
софтуерът може да се справи дори и чатовете от тези приложения да са изтрити.
„Някои от тях могат да бъдат възстановени. Всяко приложение, което съдържа обмен на снимки, текстови съобщения и т.н. има достъп до мястото за съхранение на телефона. Когато се запише веднъж върху него, оттам нататък пълното изтриване е изключително трудно“, обясни Иванов.
Целия разговор със специалиста гледайте във видеото горе.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!