М ОСВ започна спешна проверка за разполагането на строителна техника в района на Седемте рилски езера.
Тя е по разпореждане на Върховна административна прокуратура.
Багер край Седемте рилски езера, възмущение
Екип експерти от министерството
влезе в офисите на Национален парк "Рила", след което ще посети и района на Седемте рилски езера.
Борисов съветва Ревизоро да седне на „мента, глог и валериан” с еколозите
Проверката по искане на прокуратурата
е образувана за забелязаните тежки строителни машини в района на Седемте рилски езера в Национален парк "Рила".
Премиерът нареди незабавно спиране на багерите в Рила
Твърди се, че строителните дейности, осъществявани в района на езерото "Бъбрека", са незаконосъобразни.
По този повод Окръжна прокуратура–Кюстендил вече е възложила проверка на Областна дирекция на МВР, за което Върховна административна прокуратура е информирана.
Максимална санкция за фирмата, допуснала багери в парк „Рила”
Проверката следва да установи
по документи и на място кое юридическо лице изпълнява дейностите по проекта, както и кой е разпоредил в Природния парк да се осъществява строителна работа с багери.
Фирмата, извършваща дейностите, имала ли е изготвен, съгласуван и одобрен проект за строително-ремонтните дейности в парк "Рила", съобщиха от ВАП.
Преди малко повече от седмица в социалните мрежи се появиха снимки на багер в района на Седемте рилски езера. Оказа се, че това част от изпълнението на проект "Устойчиво управление на Национален парк "Рила" II-ра фаза".
От управата на парка
се оправдаха, че качването на тежката строителна техника се е наложило за обработка на "един малък участък".
Държавата реагира веднага на сигнала и премиерът Бойко Борисов нареди да се извърши проверка и спиране на строителните дейности в парка.
Министърът на околната среда и водите Емил Димитров пък увери, че на фирмата, допуснала качването на тежка строителна техника в Националния парк "Рила", ще бъде наложена максимална санкция.
"Ще има и сериозни последствия, и сериозни глоби. Самият факт дали да има алеи – в цял свят има алеи – вместо да има 100 пътеки и всеки да си ходи, където иска и ти да се чудиш как да го вкараш в една, правиш една основна пътека, слагаш табели и всеки, който наруши, плаща глоба", посочи Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!