П роверки на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) са установили, че строежът в залива Корал не е на морския плаж.
При строителството обаче не са спазени всички процедури, нужни по екозаконодателството.
Това обявиха на съвместен брифинг регионалният министър Лиляна Павлова и заместник-министъра на околната среда Бойко Малинов в коментар на поредната бетонна плоча на брега на морето край къмпинг "Юг".
За строежа алармираха от сдружение "Да запазим Корал", което вчера публикува снимки на бетонните плочи, които се намират на метри от морето и са заобиколени от пясък.
Лиляна Павлова обяви, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството се е сезирало по отношение на казуса. По думите й обаче не става въпрос за дюни (пясъчни хълмове, образувани от ветрови процеси), а за навявания от пясък.
Още сутринта изпратих проверки на ДНСК и кадастъра да направят заснемане и проверки на строителните работи на територията на къмпинг "Юг", каза Павлова.
По нейни думи имотът, върху който се строи, е частен терен на "Фаворит" АД, урбанизирана територията на къмпинг "Юг", която се намира в Oбщина Царево, за която има одобрен устройствен план още през 2004 г. Строежът не е на морския плаж, обяви Павлова.
Екипите на агенцията по кадастър ще направят допълнително заснемане на терена, за да е сигурно, че няма навлизане в плажа, каза министърът. Тя допълни, че нивото на плажа е по-ниско от нивото на терена, на който се строи. Там има навявания от пясък, а не дюни, допълни министърът.
"Това са строежи от категория 5 с максимална височина до 10 метра, има разрешение от архитекта на общината за строеж. На 17 януари 2013 г. РДНСК отменя издаденото разрешение за строеж, защото за вилното селище не е имало присъединяване към ВиК и електрозахранване и към онзи момент е било изтекло решението по ОВОС за тази територия, обясни Павлова. На 30 декември 2013 г. съдът постановява, че разрешенията за строеж са законосъобразни, защото Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) не е компетентен орган да се изказва за оценка на околната среда, каза още Павлова.
Министър Павлова информира, че екипите на Агенцията по геодезия, картография и кадастър ще направят ново заснемане, за да установят има ли навлизане на територията на плажа от страна на инвеститора. Ще бъдат предприети действия за намаляване на площта на частните имоти, собственост на „Ибердрола“, „Прайм пропъртис“ и „Корал резидънс“, които граничат с плаж „Корал“ заради навявания на пясъка в тях, допълни тя.
Проверка на МОСВ е установила, че строежът в къмпинг "Юг" не е разположен върху дюни, обяви Бойко Малинов, цитиран от Агенция "Фокус".
"Приключва проверката на органите на МОСВ, като първите заключения са, че не са спазени всички процедури, необходими по екологичното законодателство - Закона за околната среда и Закона за биологичното разнообразие. Ако това се потвърди окончателно, министърът на околната среда и водите ще предприеме принудително административна мярка за спирането на този строеж до положителното приключване на процедурите по Закона за биологичното разнообразие", обясни Малинов.
За инвестиционното намерение са необходими действия на инвеститора по оценка за съвместимостта с предмета и целите за опазване в защитените зони, което не е било извършено и съответно е мотивация за принудителната административна мярка, допълни заместник-министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!