Процедурата по ОВОС за изграждане на ваканционен комплекс в Иракли е проведена законосъобразно и при пълна прозрачност, се посочва в прессъобщение, публикувано на сайта на МОСВ.
Природозащитници алармираха през уикенда, че на плажа на защитената местност Иракли се строи. Според заснета информационна табела, на мястото ще бъдат вдигнати девет едноетажни и пет двуетажни бунгала, басейни и складове. Срокът на строителните дейности е 49 работни дни, а за начало е посочена датата 2 ноември 2012 г.
От гражданска инициатива "Да спасим Иракли" обявиха, че организират протест срещу поредния строеж в защитената местност на 14 януари от 18.30 ч. пред Народното събрание и във Варна.
В прессъобщението на МОСВ се посочва, че територията, на която е разрешено изграждането на ваканционния комплекс в Иракли, е била урбанизирана. В част от имотите е имало съществуващи постройки - бивш пионерски лагер и почивна станция.
Независимо от това, директорът на регионалната екоинспекция в Бургас е изискал да се изготви пълен доклад по оценка на въздействието върху околната среда и оценка за съвместимостта на инвестиционното намерение със зоните от Натура 2000.
Според министерството процедурата е проведена изцяло съобразно изискванията на екологичното законодателство и при пълна прозрачност. През август 2011 г. е издадено решението, с което е одобрено изпълнението на проекта.
Решението по ОВОС е било публикувано веднага на интернет страницата на РИОСВ Бургас, но то не е обжалвано в законния срок. Сигнали и възражения срещу документа не са постъпвали до този момент нито в инспекцията, нито в централното управление на МОСВ.
Независимо че процедурата е проведена в условията на пълна прозрачност, в продължение на повече от година до този момент под никаква форма не е изказано недоволство срещу реализирането на ваканционния комплекс от страна на заинтересувани страни. Това доказва, че мотивите на инициативата "Да спасим Иракли” са тенденциозни и лишени от градивност, заявяват от МОСВ.
В местността Кладери, община Несебър, е предвидено изграждане на ваканционно селище,
процедурата е започнала още през 2009 г., съобразно Закона за околната среда и биологичното разнообразие, каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова на пресконференция по повод новата информация за застрояване на защитени територии по Черноморието.
През октомври 2010 г. е направено обществено обсъждане, на което не е постъпило нито едно възражение, каза Караджова.
През 2011 г. директорът на инспекцията по околна среда издава решение, с което одобрява решението на инвеститора, което е публикувано на страницата на РИОСВ – Бургас още същия ден, но не е имало възражения, обясни министърът.
До ден-днешен не е постъпвало възражение от нито една неправителствена организация или граждани нито в РИОСВ-Бургас, нито в Министерство на околната среда и водите, подчерта Нона Караджода.
Още на 21 август 2009 г., предвид тревогите на неправителствените организации и моите тревоги, издадох редица заповеди за обявяване на защитени зони, включително зона Калиакра, посочи министърът на екологията.
Обявих защитена зона Емине, в която включих забрана за всякакво строителство в землищата на Обзор и на село Емине, каза още министърът на околната среда и водите.
На пресконференцията Нона Караджова защити нарочения за уволнение заради случая с дюните в Несебър директор на РИОСВ-Бургас. Тя заяви, че той е основал решението си за застрояване на дюните в Несебър на база решения от предишния директор.
В решението, което е имал настоящият директор на РИОСВ - Бургас за строежа в Несебър, никъде не фигурира думата "дюни". Земите там фигурират като горски фонд, отбеляза Караджова.
В рамките на няколко месеца ще бъде издадена заповед за обявяване на защитена зона Камчийски пясъци, която ще бъде аргументирана с резултати от проучвания на учени от БАН и неправителствени органзиации, обяви Нона Караджова.
Тя обясни, че през 2006 г., 2007 г., 2008 г. в резултат на редица юридически и други хватки е отменен статутът на защитена местност Камчийски пясъци, която е освен това и защитена зона по "Натура 2000".
За да не се допусне строителството на вече урбанизираната територия към август 2009 г., когато поех министерството, направени са заменки, урбанизирана е територията, минали са екологични оценки през 2008 г. и на практика е с одобрен ПУП, каза още Караджова.
Тя припомни, че благодарение на нея, е забранено строителството в тази територия през август 2009 г.
Строителството в Иракли е изрядно и затова притежавам всички необходими разрешителни,
каза инвеститорът на строежа Добрин Иванов.
Собственикът на земята и инвеститор на новостроящото се вилно селище в Иракли заяви, че няма намерение да бетонира плажната ивица, а напротив - обектът ще бъде еко селище от затворен тип.
Добрин Иванов е собственик на фирмата възложител "Емона ЕООД". Закупил е имота си от няколко частни собственици на земи край село Емона и Иракли с основна идея да създаде красиво място, запазващо биоразнообразието.
"Не се тревожа от проверки. Няма от какво да се крия, защото създавам нещо хубаво и то е с издържани документи", обясни Иванов.
Според гражданската инициатива "Да спасим Иракли" проблемът със строежа е, че
според Закона за устройство на черноморското крайбрежие това би трябвало да е изключителна държавна собственост,
като строителството на плажа и дюните е забранено.
Гражданската група "Да спасим Иракли" смята, че заради забавянето на заповедите за обявяването на защитени местности по евродирективата за местообитанията и Закона за биоразнообразието България е пред сериозна заплаха от европейски санкции.
Искаме незабавно обявяването на Иракли, Карадере и Камчийски пясъци за защитени територии и издаване на заповедите им за защитени зони по "Натура 2000" и европейската директива за местообитанията, призовават с писмо до медиите екоактивистите.
От гражданска група "Да спасим Иракли", заявиха, че не са видели разрешителните на инвеститора Добрин Иванов и настояват за щателна проверка от Министерството на околната среда и водите и ДНСК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!