М ощен циклон с почти тропически параметри ще определя времето в Централното и Източното Средиземноморие.
Ураганни ветрове над 100 километра в час, проливни валежи и гръмотевични бури се очакват в Южна Италия (областите Калабрия, Базиликата и Пулия), Адриатическото и Йонийското крайбрежие на Балканите. Обявен е червен код за екстремни проявления на времето.
В България се очакват слаби до умерени превалявания, по-съществени в Югозападна България и Рило-Родопските планински масиви. На някои места там ще падне около 50 литра дъжд на квадратен метър за 48 часа.
Студен фронт приближава България, ниски температури
Повече за времето у нас
Днес до обяд на много места в котловините, низините и около водните басейни ще е мъгливо.
След обяд мъглата ще се разсее и над по-голямата част от страната ще е предимно слънчево, с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Източна България - умерен югоизточен вятър. По-късно през деня над югозападните райони от страната облачността ще се увеличи и вплътни, но само на изолирани места там ще превали краткотрайно.
Максималните температури ще са предимно между 17 и 22°.
Какво време ни очаква през ноември
В планините ще е предимно слънчево, но ветровито. Ще духа силен, по високите и открити части - до бурен южен вятър. Привечер над масивите от Западна България облачността ще се увеличи и на места там краткотрайно ще превали. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 13°, на 2000 метра - около 7°.
Преди обяд по Черноморието ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност. Ще духа умерен югоизточен вятър. След обяд видимостта ще се подобри и ще е предимно слънчево, с разкъсана висока облачност. Максималните температури ще са 17-18°. Вълнението на морето ще е 2-3 бала. Температурата на морската вода е около 18°.
Зимата е на хоризонта, задава се първият сняг
В сряда и четвъртък с преминаването на атмосферно смущение над страната ще преобладава облачно време. От югозапад ще започнат превалявания, по-съществени в Рило-Родопската област, а привечер и през нощта срещу четвъртък ще превали на повече места в Западна и Централна България.
По-късно в четвъртък облачността от запад ще се разкъса, в отделни райони на изток все още ще превалява дъжд. Вятърът ще остане от югоизток, ще бъде предимно умерен. Ще се повишат сутрешните температури и минималните ще бъдат предимно между 8 и 13°, а дневните в четвъртък ще се понижат и максималните ще са между 15-20°.
Геомагнитна буря удари Земята, как ще ни повлияе
Мощните урагани, които нанасят най-много разрушения, се случват три пъти по-често,
отколкото преди 100 години, установяват учени в ново изследване.
Използвайки нов метод за измерване на разрушенията, учените заключават, че щетите от мощните циклони са свързани с глобалното затопляне, разказва NOVA.
Вместо да се фокусират върху икономическите щети, авторите на изследването са насочили внимание върху площите, които са били напълно унищожени от над 240 урагани. Това е в периодът - 1900 и 2018 г. Ураганите или тропическите циклони са сред най-унищожителните природни бедствия. Само щетите, нанесени от урагана Катрина през 2005, възлизат на 125 млрд. долара.
Всичко за времето у нас и по света можете да намерите на Sinoptik.bg
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!