У чениците да подреждат желанията си в първи, трети и четвърти етап на класиранията за прием след седми клас, предлага Министерството на образованието и науката (МОН). Това е една от промените в Наредбата за организация на дейностите в училищното образование, публикувани за обществено обсъждане в сайта на МОН, съобщи пресцентърът на ведомството.
Въвеждането на четвърти етап на класиране максимално ще намали броя на неприетите и незаписани след третия етап ученици и ще създаде условия за по-малко закрити паралелки. По този начин ще се облекчи и административната тежест в училищата, регионалните управления на образованието и МОН.
Кога ще бъдат изпитите и ваканциите до края на учебната година
Остава възможността с решение на началника на Регионалното управление на образованието (РУО) и след анализ на приема, когато след четвъртия етап на класиране записаните в някоя паралелка са под норматива за минимален брой ученици, тя да не се закрива. По изключение държавният прием може да продължи до 11 септември, ако има ученици, които не са приети. Този етап се организира от приемащите училища. В тези случаи, за да се избегне безпринципно приемане и преместване на ученици от едно училище в друго, се конкретизира да бъдат класирани според бала на кандидатстващите по низходящ ред. По този начин се запазва принципът на състезателност, въз основа на който се извършва класирането във всички етапи от приема.
В досегашните етапи на класиране ученик, записан в училище в една област след първи или втори етап на класиране, не се визуализира в информационната система като "записан" в друга област. По този начин един ученик можеше да блокира няколко свободни места в няколко области и в същото време да е записан в училище в различна област. С промените този проблем се преодолява, като до трето и в четвърто класиране се допускат само ученици, които не са записани в нито едно училище в страната, както и ученици, които не са кандидатствали до момента. Информационната система вече няма да позволява подаването на заявления за кандидатстване, ако ученикът е със статус "записан" в училище в страната на място от държавния план-прием.
Учениците, които не могат да се явят на националното външно оценяване, защото са в болница или поради карантина, ще могат да използват резултатите си от областен или национален кръг на олимпиадите по български език и литература и/или математика от календара на МОН, проведени в годината на кандидатстване. За балообразуването ще се използва по-високият резултат от областния или националния кръг на олимпиадата по съответния учебен предмет, изразен в точки като процент от максималния брой точки. В тези случаи родителите ще подават заявление до началника на РУО с приложени документи, които удостоверяват престоя в болница или карантината.
Срокът за подаване на заявлението е преди началната дата, определена в графика на дейностите за подаване на документи за участие в приема. Допълнението ще даде възможност на ученици, постигнали високи резултати в обучението по български език или математика, да кандидатстват за места по държавен план-прием, съответстващи на нивото на знанията и уменията им.
Областната комисия за приемане на ученици в осми клас ще може да определя съответните учебни предмети от специализираната подготовка, които да участват в балообразуването за учениците, обучавани в седми клас в специализирани училища, които в свидетелството за основно образование нямат оценка по някои от балообразуващите учебни предмети, поясняват от МОН.
БТА припомня, че през тази учебна година националното външно оценяване по български език и литература в края на седми и в десети клас е на 13 юни. На 16 юни е изпитът по математика от националното външно оценяване в края на седми и на десети клас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!