М ного по-голяма част от делфините, които загиват в морето, остават в откритите води, потъват след време на дъното и никога не излизат по бреговете, за да разберем за какво става въпрос.
Това заяви в интервю за Агенция "Фокус" д-р Вълко Бисерков от Централна лаборатория по обща екология към Българската академия на науките (БАН).
Той уточни, че за да може да се даде точен отговор какво причинява смъртността на делфините, става трябва да се изясни комбинация от фактори.
„Трябва да си даваме сметка, че делфините, които се изхвърлят на брега, са малка част от мъртвите делфини в морето”, коментира д-р Бисерков. Той посочи, че причините могат да бъдат свързани и с болести по делфините, а именно - морбили вирус, паразити, които причиняват тежки инфекции в кръвоносната система, белите дробове и мозъка им.
Като друг фактор той даде за пример храненето. „Когато делфините и всички животни са добре охранени, в природата възможността да загинат от болести, е доста по-ниска и обратно. Когато имаме недохранване, болестите взимат много по-големи размери и водят до фатални случаи. В нашата конкретика най-вероятно става въпрос именно за комбинация от фактори, свързани със заболяванията и за липсата на достатъчен трофичен ресурс в Черно море”, смята д-р Бисерков.
Повече за случващото се с делфините в Черно море във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!