Д-р Йордан Бойчев, председател на Българския ветеринарен съюз, уточни, че това се получава, защото държавата не предоставила теста туберкулин. Заразата се предава на човека при консумиране на мляко или мръвки от болно говедо.
Никой не може да гарантира безопасността на храните в мрежата, казва Бойчев.
Нормативната база изисква говедата да бъдат тествани 42 дни след раждането им, препаратът се доставя от държавата и е безплатен за фермерите, уточнява "24 часа". За тази година обаче туберкулин не е даден, а запасите свършили през юни. Всички животни, родени оттогава, не са тествани.
Най-сериозната опасност за хората е прехвърляне на зараза чрез млякото, защото говедата у нас се отглеждат предимно за доене.
След заплахи с протестни действия от страна на ветеринарите от земеделското министерство обещали ваксините да се доставят до края на септември. Процедурите за обществена поръчка обаче не са завършили.
Няколко големи български банди за източване на банкови вече плащат на "екскурзианти" в чужбина, които отиват на лов за чужди данни и печелят за 2 дни между 5000 и 10 000 лв., пише "24 часа" на първа страница днес.
Освен парите кеш младежите получават и безплатна разходка до европейски мегаполис. За новата тенденция разказали антимафиоти, които от началото на годината са засекли огромен брой такива случаи.
Банковите измамници се свързвали със студенти или млади хора между 18 и 30 г., без криминални прояви и едва ли ще бъдат сериозно проверявани по границите.
Най-предпочитаните дестинации са Германия, Белгия и Италия. Обикновено туровете се правели от петък до неделя. Младежите получавали безплатни самолетни билети, резервация за хотел и скимиращо устройство.
Щом пристигнат, платените "екскурзианти" монтирали джаджата край някой от най-посещаваните молове в района и започвали да обикалят наоколо, все едно пазаруват.
После се връщали у нас с откраднати данни на между 500 и 1000 чужди банкови сметки.
С два нотариални акта нашенец е станал собственик на плажна ивица, въпреки че по конституция тя е изключителна държавна собственост, пише "Труд". Куриозният пример дал Петър Раймундов от Върховната касационна прокуратура на семинар за документните измами и достъпа на нотариусите до автоматизирания фонд за българските лични документи. В случая с плажната ивица измамата е станала благодарение на геодезист, който е въвел в заблуждение МРРБ, и министерството е дало разрешителни за терена. А документите послужили за нотариалните актове. Имена не били назовани.
Като проблем е отчетена и липсата на регистър на актуваните като публична държавна и общинска собственост имоти, с които също не могат да се извършват сделки. Но без регистър нотариусът няма как веднага да направи справката.
Край на измамите с имоти, пише "Телеграф" под глава. Това щяло да се случи след като на 1 декември МВР отвори информационната си система за нотариусите и те придобият възможност да жиждат и снимката на реалния собственик на имота на личния си компютър.
Страхът от проекта АБВ на президента показвал необходимостта от него, казва Румен Петков от БСП, цитиран от "24 часа". Нямало друго обяснение, след като проектът дори няма политическа насоченост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!