Мюсюлманите от цял свят започват днес тридневното честване на свещения Рамазан байрам.
Рамазан байрам е финалът на едномесечните пости ("оруч") и извършването на специфичните за свещения месец Рамазан богослужения и ритуали.
Това са изпълняване на молитвата "теравих намаз", даване на задължителната милостиня "зекят" от по-заможните на по-бедните, както и на милостинята "фитре", която тази година у нас е на стойност 3 лв.
Празникът започва с байрамска молитва в джамиите. След сутришния намаз вярващите остават да изслушат наставленията на имамите и ваизите до байрамския намаз.Той се състои от два поклона ("рекята"), специална проповед и молитва.
В София намазът започва в 7.45 ч., а в останалите населени места от 1 до 18 минути по-рано.
След байрамския намаз започват семейните чествания. По традиция първият от трите празнични дни се чества с най-близките.
Рамазан байрамът се нарича още Шекер байрам, защото на този празник хората се черпят със сладкиши - баклава, локум, бонбони, сладки и др.
Байрамът за мюсюлманите е и ден за прошка, на зачитане и уважение. Затова след като мъжете се върнат от джамията, всички се поздравяват, по-малките искат прошка от по-големите, скараните се сдобряват, на децата се раздават бонбони и пари, хората се черпят със сладкиши, поднасят си подаръци, отправят си хубави пожелания.
Ден по-рано по традиция се посещават гробищата и се отдава почит на мъртвите.
За пръв път Рамазан байрамът се чества през 625 г. след Хр. Това е втората година от преселването на мюсюлманите от Мека в Медина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!