След смъртта на патриарх Максим митрополит Николай отговаряше за Софийската митрополия, до момента в който Варненският и Великопреславски митрополит Кирил беше избран за наместник-председател на Българската православна църква на 10 ноември.
Митрополит Николай отбелязва, че понеже е бил любезно помолен от събратята си митрополити да запознае почитаемия Свети синод писмено с някои свои притеснения, правя това с цялото си смирение и уверение, че съображенията си, които са съвсем принципни и не засягат никого от уважаемите митрополити - членове на Светия синод.
Той отбелязва, че Светият синод е длъжен да взима всички свои решения с мнозинство от повече от половината на всички свои членове и че гласуването в Светия синод е винаги и само явно.
"Гласуването е явно, за да се даде възможност именно на всички членове на Светия синод да изразят мнението си, дори отсъстващите по болест или друга важна причина - по телефон или писмено. Ако се допусне тайно гласуване, това означава отсъстващите наши братя да бъдат лишени от право на глас. Никой митрополит не може да бъде лишен от такова право, защото участието във взимането на решения е негово задължение. Освен това,
ако се приеме да има тайно гласуване, това означава, че членовете на Светия синод имат тайни помежду си.
Такова виждане аз не мога да споделя", пише митрополитът.
"После, ако допуснем, че Светият синод може да взима валидни решения с гласовете на половината от присъстващите, това би означавало, че при присъстващи осем митрополита (минимално необходимият кворум) валидно решение може да бъде взето с пет гласа. Ще се съгласите, че подобна трактовка противоречи и на буквата на Устава, и на духа на светите канони, и на обществения разум", отбелязва още той.
Той казва, че не е искал да излага тези съображения на заседанието от 10 ноември, за да не възникнат пререкания, които биха оскърбили паметта на току-що погребания патриарх Максим.
"Проблемът, за жалост не беше убегнал на наблюдателните медии. Попитан за мнението ми, аз не можех да го скрия. Съжалявам, че въпросът доби гражданственост, но това, струва ми се, е неизбежно в една медийна демокрация. Случаят показва, че Светият синод е призован да обмисля всички въпроси много внимателно и да решава в дух на максимален консенсус. За да не се създава излишен шум и впечатление - да пази Бог - за разнобой", пише митрополит Николай.
"Абсолютно съм убеден, че в дни като сегашните, Негово светейшество патриарх Максим първо би спазил 40-дневния срок на молитвено мълчание в памет на покойника. Изпълнен с благоговение и дълбока почит към Негово светейшество, аз лично
бих искал да прекарам следващите 40 дни на траур за Църквата ни,
в молитва и размисъл, както е редно и както повелява християнската ми съвест. Надявам се, че тази проява на уважение към паметта на обичния наш патриарх няма да бъде възприета като проява на неуважение към почитаемия Свети синод и моля, ако Светият синод реши да се събира през следващите 40 дни, отсъствието ми да бъде извинено", отбелязва митрополитът.
Църковният събор, който трябва да избере нов български патриарх, ще бъде свикан по-рано от крайния срок,
който изтича догодина през март. Това каза пред БНТ митрополит Кирил. Наместник-председателят на Светия синод на Българската православна църква заяви, че не желае да става патриарх на всяка цена, но допълни, че би приел поста ако бъде избран. Според митрополит Кирил спекулациите около неговото име са плод на лични амбиции на някой митрополити, но не конкретизира имена.
По-късно пред Дарик радио митрополит Кирил коментира думите на митрополит Николай, като отбеляза, че
не трябва човек сам да се предлага за патриаршеския пост,
да се натиска за него, включително с нехриястнски и нечовешки деяния, заплахи и натиск, както правели други.
Кирил каза, че трябва да има опозиция, но градивна, а в случая нямало такава. Опозицията, по думите му, целяла всеки друг да заеме поста на наместник-председател, а после и патриаршеския, но не Кирил.
Според него всички архиереи, участвали в избора на наместник-председател в събота, са подкрепили тайното гласуване.
"Цялата игра е в това само и само да не бъде митрополит Кирил, някой друг трябва да бъде. За мен някои от изказванията бяха заплаха, защото не бяха казани по християнски, а със злоба. Не мога да допусна, особено по-възрастните от митрополитите, които застават на тази позиция, че бил нелегитимен изборът, че те не знаят какво значи тайно гласуване. След като са поканени всички 14 митрополити, който не дойде, сам се изключва от заседанието на Светия синод", посочи още митрополит Кирил пред Дарик радио.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!