В крайна сметка, в продължението на този политически процес трябва да стане ясно, че политическият диалог няма алтернатива, трябва да започнем да си говорим, трябва да стане ясно, че без ГЕРБ-СДС и без разговори с нас в крайна сметка не може да се върви напред. Това заяви Даниел Митов, номиниран от ГЕРБ-СДС за министър-председател, след като върна мандата за съставяне на кабинет, получен днес от президента Румен Радев, предаде БТА.
Митов уточни, че ГЕРБ-СДС не очакват да бъдат поканени на разговори, просто констатират факти.
Според Томислав Дончев има три варианта пред страната,
и трите са лоши. Първият е да бъде създадено правителство с третия мандат, то обаче ще бъде слабо, не е базирано на ясна политическа логика, без ясна отговорност и без стабилна парламентарна подкрепа, смята Дончев. Според него избори "две в едно" са лош вариант не само като организация. "Боя се да не изчерпим търпението на хората и никой не знае какво ще произведат такива избори", допълни той. Дончев смята, че парламентарни и президентски избори в отстояние една или две седмици също не е добър вариант. "Сега е време да мислим за бъдещето, но в един момент ще стане актуален въпросът кой създаде този хаос", коментира той.
В капан сме, смята още Томислав Дончев.
"Недейте очаква от нас игрички на дребно, надявам се България да има правителство",
каза той в отговор на въпрос и отбеляза, че България трябва да има титулярно правителство с някакъв нормален политически хоризонт. Попитан дали парламентът ще успее да приеме актуализацията на бюджета, Дончев изрази опасение, че в капана на предсрочните избори позициите на партиите ще се радикализират, всеки ще предлага повече и повече, за да направи впечатление, което не е добра формула за актуализация на бюджета. Даниел Митов отбеляза, че оттук нататък "цъка часовникът" - има седем дни за връчване на третия мандат и оттам още седем - за евентуални преговори, които да завършат успешно или неуспешно.
Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова коментира,
че една от първите задачи в законодателната дейност и на комисиите, и на парламента трябва да бъде разглеждане на промени в Изборния кодекс. По думите ѝ, президентът е потвърдил, че държи на становището си за това разписките в края на изборния ден да се преброяват като гаранция за честен вот. Това е и едно от предложенията на ГЕРБ-СДС. Второто е по отношение на възможността да се гласува и с хартиени бюлетини, отчитайки, че има голяма вероятност да имаме избори "две в едно" и че на места ще се провеждат и частични местни избори, което, от една страна, ще затрудни според нас не само избирателите, но технологично и самия процес, обясни Атанасова.
Митов коментира и темата за F-16.
"Рядко сме имали възможността да поздравим президента Радев и служебния кабинет за някакво правилно решение, но сега ги поздравяваме за решението да продължат процедурата по закупуване на F-16", отбеляза той. Радваме се, че са осъзнали, че политиката на ГЕРБ за модернизация на българската бойна авиация е била правилна, и я продължават, в парламента ще ги подкрепим в това отношение", каза Митов.
По-рано днес президентът Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за премиер Даниел Митов,
излъчен от втората по численост парламентарна група в 46-ото Народно събрание - ГЕРБ-СДС. Митов върна веднага мандата, както бяха завили още преди връчването му от ГЕРБ-СДС.
"От ГЕРБ-СДС бяхме заявили още от самото начало, че за съжаление не виждаме възможност вторият мандат да бъде реализиран", каза Митов при връщането на мандата.
Той предостави на държавния глава писмено становище на ПГ на ГЕРБ-СДС
и каза, че в него се предлага вторият мандат да се смята за нереализиран и да продължи нататък конституционната процедура. Митов допълни, че така дават възможност на президента да действа по-нататък.
Преди това на брифинг в партийната си централа от ГЕРБ представиха
имената, които биха били част от потенциален кабинет на ГЕРБ-СДС, за да могат гражданите да направят своите сравнения и да знаят с какъв потенциал разполага коалицията.
Според Конституцията президентът в седемдневен срок трябва да възложи
на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за премиер. Ако не се постигне съгласие за правителство, президентът ще назначи служебно правителство, ще разпусне парламента и ще насрочи нови избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!