Н икой отговорен политик не трябва да поставя под съмнение съвременните граници между държавите в региона. Това каза министърът на външните работи Даниел Митов във връзка с последните изявления на турския президент Ердоган при откриването на учебната година в турския град Ризе, предаде "Фокус".
По-рано през деня патриотите и АБВ настояха за ясна позиция. Хората на Георги Първанов настояха МВнР да изиска пълния текст на речта на президента на Турция и да реагира остро на всякакви опити за териториални претенции към България.
„Внимателно се запознах с точния превод на казаното от президента
Ердоган при откриването на учебната година в турския град Ризе. Казаното се различава значително от интерпретациите на някои медии. Ще Ви дам само един пример: в изказването си г-н Ердоган не споменава град Варна, както се твърди, нито пък говори за референдуми. Независимо от това интерпретациите на някои медии станаха повод за изявления на български партии и отделни политици", заяви министър Митов.
Три дни след Гърция и до нас стигнаха думите на Ердоган
Ердоган посегна към Западна Тракия, Гърция реагира
„Предлагам им да се запознаят внимателно с конкретния текст, преди да изискват официалната реакция на българското правителство, тъй като в своята реч г-н Ердоган прави ясно разграничение между държавните граници в региона, които той казва, че уважава, и тъй наречените граници на неговото сърце", уточни външният министър.
В първоначалната дописка на агенцията от Истанбул се е казвало, че Ердоган е говорил в събота на среща на евразиатския ислямски съвет, където обявил, че „Турция не е само Турция...Освен за 79 млн. свои граждани, Турция носи отговорност и за стотиците милиони свои братя в географския район, с който я свързват исторически и културни връзки". Той споменал и за „Западна Тракия“, като припомнил, че според т.нар.„Национален договор“ от 1920 г. (приет от кемалистите, а също и от османските турци) юридическият статут трябва да се определи въз основа на свободно проведен референдум в района“.
Според същата дописка Ердоган бил казал, че „някои историци смятат, че границите по „Националния договор“ включват също Кипър, Алепо, Мосул, Ербил, Киркук, Батуми, Солун, Кърджали, Варна и егейските острови“.
Няколко часа по-късно гръцка агенция е пуснала коригиран текст: в частта за Западна Тракия се посочва:
„И юридическият статут на Западна Тракия за мира, който ще се установи с Турция, ще трябва да бъде определен по подходящ начин в резултат на свободно проведен референдум. Някои историци смятат, че границите по „Националния договор“ включват също Кипър, Алепо, Мосул, Ербил, Киркук, Батуми, Солун, Кърджали, Варна и егейските острови“.
„Ердоган говори за емоционалната си привързаност към тъй
наречените от него сънародници в различни страни, сред които споменава Грузия, Азербайджан, Сирия, Ирак, страните от Централна Азия, Гърция, България и стига чак до Сибир, където имало следи от неговите предшественици.
Съгласете се, че аз не бих могъл да коментирам границите на сърцето на г-н Ердоган.
Това, което би могло да ни тревожи, обаче, е очевидното несъвпадение на границите на Република Турция с границите на сърцето на нейния президент", добави той.
„Бих желал да заявя по този повод, че никой отговорен политик не трябва да поставя под съмнение съвременните граници между държавите в региона. Това е недопустимо. Границите са окончателни и всички държави в региона са се ангажирали да ги спазват чрез международни договори", каза още Митов.
А ето и по-подробен откъс от коментираната реч на Реджеп Ердоган:
„С всички тези конфликти в региона Турция отваря ръцете си към потиснатите жертви във всички съседни страни. Нашите физически граници се различават от границите в сърцата ни.
Разбира се ние уважаваме физическите граници, но не можем да преначертаем границите в сърцата ни.
Няма да позволим те да бъдат преначертани.
Питат ни: „Защо се интересувате от Ирак, Сирия, Грузия, Крим, Нагорни Карабах, Азербайджан, Балканите, Северна Африка?” Никой на хиляди километри от нашата граница не може нахално и на висок глас да дойде и да заяви: „Какво търсите тук?” Никое от местата, за които ни питат не ни е чуждо. Възможно ли е да разделим Батуми и Ризе? Как да разграничим Одрин и Солун?
В географията от Тракия до Източна Европа на всяка стъпка ще попадате на ясните следи на предците ни. Не е ли Националният договор, за който четем в учебниците по история? Какъв е Националният договор? Ако го бяхме постигнали нямаше да си задаваме със съжаление един на друг и вътре в себе си този въпрос. Напротив, „това е наш дълг”. Ние трябва да го заявим. Истината е следната. Ние говорим на един и същ език, ние споделяме една и съща култура.
Трябва ли да отречем нашите корени от Газа до Сибир?
Нашата култура отрича истината и това е кяфир (отказ от приемане на нещо, отрицание на вярата в Единството на Аллах – бел. ред.).
Турция има право и задължение спрямо Ирак, Сирия, Либия, Крим, Черна гора, Босна и другите ни отделени братя и сестри. Турция не е само Турция. Турция се основава на 79 милиона граждани с исторически, културни и социални връзки, които са преплетени със стотиците милиони наши братя и сестри в широката география.
Някои историци поставят Националния договор в настоящите граници на Турция, други добавят Кипър, Алепо, Мосул, Арбил, Киркук, Батуми, Солун, Кърджали, Варна и Егейските острови.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!