"Не приемам обвинения от страна, която е виновна за цивилни жертви в Алепо. Русия не е част от договора за търговия с оръжие, от конвенцията за забрана за касетъчни боеприпаси и противопехотни мини. Не може страна като нея да морализаторства срещу България, която стриктно си спазва ангажиментите". Това е първата позиция на външнияминистър в оставка Даниел Митов в отговор на Москва, че България не осъществява контрол на износа на свои оръжия.
След освобождаването на Алепо от бунтовниците, които Русия определя като ислямистки, бяха изоставени големи количества оръжие. Сред тях руските сапьори откриха и такова, което е произведено в България. Това стана причина за острата реакция от страна на руското външно министерство.
Вчера прокуратурата разпореди проверка за българските оръжия в Сирия, съобщи "Труд". Тяхно разследване, публикувано през месец декември показа, че в страната се използват български ракети. Тогава медията съобщи, че произведено от ВМЗ-Сопот се намира в склад на бунтовниците в Алепо.
„Износител на боеприпасите е частната оръжейна фирмата „Аркус“ – АД от Лясковец, а на етикетите върху сандъците с оръжия има български имена – Иванов и Димитрова.
Алепо пълен с български ракети и боеприпаси
Ние спазваме стриктно международните стандарти.
Това потвърди Митов по Би Ти Ви. По думите му не е работа на външно министерство да проверява този случай.
"Ние износ в това направление нямаме.
Нашите сделки са чисти, контролират се напълно от държавата.
Има други търговски фирми, които купуват и изнасят, така че аз не мога да поема отговорност. А дали има българско оръжие при бунтовниците в Сирия, е божа работа". Това заяви пред "24 часа" шефът на военния завод "Аркус" в Лясковец инж. Банко Банков. Междувременно от Районната прокуратура в Горна Оряховица потвърдиха, че е възложена проверка в оръжейния завод.
"Българската държава знаеше много добре, че наши оръжия отиват в Сирия посредством трети страни". Това заяви д-р Мохд Абуаси от Центъра за близкоизточни изследвания в "Здравей, България" по NOVA.
"Ролята на България трябва да се изчисти. Ние не продаваме оръжия на терористите.
Продаваме ги на Саудитска Арабия, Катар и САЩ", допълни експертът.
Той посочи, че има два канала, по които българските оръжия са достигали до сирийските бойци:
"В единия случай полетът е от София до Саудитска Арабия.
Там разтоварват оръжията с тирове и те тръгват за Сирия през Йордания. В другия случай самолетите летят за Катар, но не стигат дотам, а кацат в Турция и оттам се товарят на тирове за Сирия".
По думите му, като краен потребител в документите фигурират Саудитска Арабия, Катар и Съединените щати, а посредниците са американски компании.
"Две трети от тези оръжия се изпращат до Фронт "Ан Нусра", а останалите отиват за по-малките групировки. От Сирийската свободна армия заявиха, че те са само пощенска кутия", поясни Абуаси.
"Eдната фирма е свързана с ЦРУ, а другата работи с Пентагона", посочи той.
България не е изнасяла оръжие за Сирия от началото на конфликта през 2011 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!