П ротестиращите медицински сестри връчиха подписка на здравния министър Кирил Ананиев. Това заяви след срещата Диана Чаушева, главна сестра на болницата в Девин, предаде БГНЕС.
На срещата те са дали 20-дневен срок за разпределяне на отпуснатите от кабинета допълнителни 20 млн. лева за нуждите на общинските болници.
“Ще видим тези пари докъде биха могли да решат проблема със заплатите на медицинските специалисти и пак да водим разговори. Ще изчакаме да мине 20-дневният срок, но няма да спрем и да се откажем“, смята сестрата и определя срещата с министъра като позитивна.
Едно от исканията е да се махне статутът на болниците да не са търговски дружества. Ананиев е заявил, че това искане ще бъде много трудно изпълнимо, тъй като ще трябва да има воля и от управляващите и законодателни промени.
Друго опасение е, че няма ясни регламенти как ще се разпределят парите, след като влязат в бюджета на общинските болници и дали цялата сума ще отиде за заплати – също не е ясно.
Ако до 20 дни не се промени заплащането на професионалистите по здравни грижи - медицински сестри, акушерки, лаборанти, медицински сестри в ясли и детски градини, рентгенови лаборанти, кинезитерапевти, рехабилитатори и др., започваме протест на палатки.
Това каза пред журналисти Мая Илиева, медицинска сестра в частна болница, след среща на контактна група от протестиращите с министъра на здравеопазването.
Професионалисти по здравни грижи протестират пред Министерството на здравеопазването с искане лечебните заведения да не са търговски дружества, увеличаване на възнагражденията им, като стартовата заплата да е равна на две минимални заплати, заплащане по 3 лв. на час нощен труд, промяна в категорията труд от трета на втора и др.
Даването на този 20-дневен срок, който министърът сам постави, е по-скоро отлагане на протестите ни, не вярвам за толкова кратко време нещо да се промени, каза още Илиева.
Главната медицинска сестра в болницата в Девин Диана Чаушева също потвърди след срещата, че ще изчакат срокът да мине и няма да се откажат от исканията си.
Имаме надежда, че поне ще ни чуят, те са наясно с проблемите ни, но лошото е, че искането ни да се премахне търговският статут на болниците ще се постигне изключително трудно, тъй като за това е нужна волята на управляващите и законодателни промени, добави още тя.
Притесненият ни са и за това, че няма ясно разписани правила за разпределянето на средствата в лечебните заведения, както и това дали наистина всички допълнителни средства ще бъдат за възнаграждения. По думите й министър Ананиев е обещал, че ще следи стриктно потока на парите и ще се срещне с директорите на болниците.
Днес медицинските сестри излязоха на национален протест пред Министерство на здравеопазването. Протести освен в столицата, имаше и в други градове на страната.
Основните им искания са за стартова работна заплата от две минимални работни заплати и регулиране на работното време. Проблемът идва от факта, че често им се налага заради ниското заплащане да работят извънредно и на две работни места.
Секторът настоява също за цялостна държавна политика за работата на медицинските сестри, лаборанти, фелдшери, физиотерапевти.
Лидери на синдикални и съсловни организации се срещнаха с премиера и здравния министър в четвъртък. По-късно самият Кирил Ананиев заяви, че проблемите ще се решат с диалог, а не с протести.
Извънредна среща на медицинските сестри в МС
В Бургас протестите ще бъдат на две места – пред общината и пред университетската многопрофилна болница от 12:00 ч.
Радостина Димитрова работи в отделението по хемодиализа на университетската болница в Бургас вече 26 години.От началото на годината основната й работна заплата се повишила с 50 лв. и станала 650 лв. Не била променяна от 2014 г. и затова й се налагало да работи извънредно.
"В продължение на около 10 години съм работила на две места.Просто в момента ангажиментът ми като председател на Регионалната колегия не ми позволява да продължавам да работя на две места.Но тук също полагаме на извънреден труд заради недостиг на персонал”, сподели медицинската сестра пред "Здравей, България" по NOVA.
Димитрова смята, че заплатите на медицинските специалисти трябва да бъдат поне 2 или 3 минимални месечни заплати, за да се подобри и качеството на полагания от тях труд.
"Една заплата, която да бъде в границите на 1000 до 1500 лв., би позволила на колегите да работят на едно място, да бъдат максимално в кондиция в това, което вършат. Това би се отразило и на пациентите, защото е нормално, когато работиш на няколко места, това е за сметка на твоето свободно време, за сметка на почивката ти, за сметка на ангажиментите ти към семейство и всички останали и това няма как да не ти се отрази и на теб и вероятно и на работата ти”, казва Радостина. За момента въпреки неудовлетворението си от заплата и условия на труд не смята да се преквалифицира в друга сфера.
"Това, което ни накара да излезем на национален протест е, че вече 5-6 години имаме подписани колективни договори, които са само на хартия. В повечето от лечебните заведения са с неактуализирани повече от 5 г.", продължи Радостина.
Медицинските сестри коментираха и изказването на министъра на здравеопазването, който смята, че в момента не е време за протести. "Повече така не може. Трябва да се промени цялата система, която е в пълен хаос. Вероятно синдикатите, нашата съсловна организация и министърът на здравеопазването, са отговорни за всичко това”, заяви Добринка Христова.
В четвъртък в социалните мрежи се появи и декларация от страна на медицинските специалисти, че снемат отговорност от ръководството на съсловната организация. Според медицинските сестри ръководството на асоциацията на специалистите по здравни грижи трябва да подаде оставка.
В Благоевград двадесетина медицински сестри от ЦСМП и МБАЛ-Благоевград излязоха на протест днес с искане за достойно заплащане на труда им.
Протестът се състоя в обедната почивка, медицинските сестри си размениха мартенички, на реверите им бяха поставени лентички "Протест“.
"Днес протестираме, за да защитим правата си, както и да не бъдем унижавани, а уважавани и по-добре заплатени“, каза пред БГНЕС Йорданка Иванова от Центъра за спешна помощ. Тя се оплака, че често, отивайки на адрес ги ползват не като медици, а като таксиметров автомобил.
"Аз съм бъдеща медицинска сестра, в момента уча в четвърти курс, надявам се когато завърша, условията да бъдат малко по-добри. В момента заплащането е ниско за грижите, които се полагат, да не забравяме, че носим отговорност за човешкия живот“, каза друга протестираща.
Над стотина медицински сестри и акушерки се включиха от Пловдив
в националния протест за по-високи заплати на средния медицински персонал. Те бяха подкрепени и от лекари, а на място към каузата им се присъедини и КТ "Подкрепа", предаде БГНЕС.
На плакатите, издигнати днес от мирния протест в Пловдив, се четеше: "Днес подкрепете нас, за да има кой да се грижи утре за вас". Протестиращите подкрепят исканията на национално ниво- да се увеличи процентът прослужено време на 1.2%, да се увеличат доплащанията за нощен труд и да има доплащане за спешни и интензивни отделения. Ако до 1 април исканията не получат адекватен отговор, ще последва нов ден на протест на 1 април.
"Никой не се разграничава от нищо.
Ние от самото начало на нашите действия през последните четири-пет години залагахме и искахме увеличения. Преди четири години започнахме една кампания "Искаме 100лв над заплатата". Тогава хората бяха скептични и се смееха. Много от тях обаче излязоха и протестираха през последните години. Успяхме да извоюваме между 50-100 лв. върху много заплати".
Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в "Здравей, България”. Димитров припомни, че през месец май миналата година КНСБ и Асоциацията на специалистите по медицински грижи излязоха на протест на площада пред Министерството на здравеопазването заедно с 5 000 сестри и лаборанти.
"Тогава исканията бяха за минимално заплащане поне две или три минимални заплати. Това, което успяхме да постигнем е увеличение на минималното възнаграждение чрез колективен договор в здравеопазването от 700 лв на 900 лв”, коментира Димитров и призна, че все пак тези числа ги няма навсякъде.
"През тези две години, откакто подписахме този колективен договор, има увеличение със 100 лв. на година в много болници”, каза Димитров.
По думите му не протестът, а диалогът е работещо решение. "30 млн.лв. за малките общини успяхме да издействаме на масата на преговорите. Те ще доведат до увеличение сега и то не защото някой е протестирал, а защото чрез преговори се извоюват реални неща”, коментира Димитров.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!