С лед инцидента с взривената язовирна стена на "Нова Каховка" в Украйна мониторинг на Черно море се прави всяка седмица на три допълнителни точки, освен в морската зона край Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Анализите се извършват в лабораториите на Изпълнителна агенция „Околна среда”. Вече се следи и за замърсяване с пестициди, освен с обичайните нефтопродукти и тежки метали. Според Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм кампанията не е ефективна, предаде NOVA.
Министрите на околната среда на България и Румъния обсъдиха състоянието на Черно море
"Ситуацията е критична и предкризисна. Доскоро определяхме фигурата министър на туризма, а отскоро е турист в ролята на министър. Забавно е, но несериозно и непрофесионално министърът да влиза в морето. На това правителство туризмът не му е важен, министърът е много симпатичен, но няма нищо общо със сектора", смята тя.
Според нея идеите за краткотраен туризъм в последния момент преобладават, но има и резервирали от миналата година. "Имаме нужда да създадем бранд "България", за да не губим туристи за сметка на съседните страни", подчерта Карастоянова.
Трифонов за Лорер: Да го назначат ресторантьор на Черно море
Димитър Балтов от Обединение "Бъдеще за туризма" смята, че няма положителна кампания, която целенасочено и последователно да се води с цел да се покаже, че водата на Черно море е чиста. "Има много наплив за почивки в чужбина, има доста пълни самолети за Турция, културният туризъм в Западна Европа е запълнен до септември", обясни той.
По думите му интересът към Румъния е по-висок от български туристи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!