М инистерството на образованието и науката обсъжда въвеждането на задължителна матура по математика, за да стимулира кандидатстването в техническите висши училища. Това съобщи министър Красимир Вълчев след среща с ректорите на техническите университети в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
"Съмишленици сме с ректорите и академичните общности, че трябва да насърчим матурите по математика, физика и химия, докато проведем дебат и евентуално вземем решение за задължителна матура по математика," заяви министърът. По думите му, всички участници в срещата са изразили подкрепа за идеята, като я определят като ключова стъпка в полза на техническото висше образование.

Министър Вълчев подчерта нуждата от укрепване на репутацията на висшето образование и конкретно на инженерните специалности. В момента около 2000 зрелостници полагат матура по математика, докато броят на тези по химия и физика е около 200 за всяка дисциплина. "Днес випуските са два и половина пъти по-малки в сравнение с преди 30 години", каза Вълчев, отбелязвайки, че сега зрелостниците са около 50 000, спрямо 150 000 преди десетилетия.
По време на срещата е постигнато съгласие за няколко конкретни мерки. Една от тях е още от кандидатстудентската кампания за 2026/2027 година да се засили обвързаността на приема в търсените специалности с матура по математика и с приемни изпити във висшите училища. В част от направленията като "Комуникационна и компютърна техника" тази политика може да започне още от следващата година.
Министърът акцентира върху сериозния проблем с намаления интерес към инженерните специалности, като добави, че висшите училища ще бъдат насърчавани чрез вътрешни политики да повишат тежестта на оценките по математика.

Друга обсъждана мярка е регламентирането на допълнителни стипендии за студентите, положили матури по математика, физика и химия. Решението за размера на стипендиите и условията за тях ще бъде взето до септември.
Предстоят и срещи с представители на сектори като ВиК и енергетика, където има сериозен недостиг на кадри. За най-дефицитните специалности като хидроинженерство и ядрена енергетика ще бъдат предвидени допълнителни стимули.
Министерството планира на 7 или 8 май да представи концепция за промени в рамковите учебни планове, с акцент върху увеличаване на часовете по математика и природни науки.
Припомняме, че през март министър Вълчев се срещна и с ректорите на висшите икономически училища в УНСС за обсъждане на промени в приема в направлението "Икономика". През януари той обяви началото на процес за определяне на националните приоритети във висшето образование.