Премиерът Бойко Борисов поиска оставката на министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Борисов поиска оставката на Игнатов във връзка с извършената от Главния инспекторат на МС проверка във Фонд "Научни изследвания" и свързаните с нея констатации и препоръки за подобряване на работата на фонда.
Игнатов депозира молбата си за напускане на поста и тя беше приета от министър-председателя, допълват от правителствената пресслужба.
Премиерът Борисов ще отправи предложение до депутатите в Народното събрание да гласуват персонална промяна в състава на българското правителство, като освободят от поста Игнатов.Това ще бъде осмата поред персонална смяна в кабинета "Борисов". В този кабинет най-често бе сменян здравният министър.
Самия Игнатов стана министър през ноември 2009 г.л след като Йорданка Фандъкова беше избрана за кмет на столицата. Игнатов не е член на ГЕРБ и преди да стане министър бе ректор на Нов български университет.
По-pано днес стана ясно, че управителят на Фонд "Научни изследвания" Христо Петров е подал оставка. Това съобщиха учени след днешната им среща с премиера Борисов.
Тази сутрин в Министерски съвет премиерът и министърът на финансите Симеон Дянков се срещнаха с учени, които оспорват резултатите от последната конкурсна сесия във фонда.
Оставката на управителя на Фонд "Научни изследвания" Христо Петров е подадена през почивните дни и е приета от образователния министър Сергей Игнатов, съобщиха от пресцентъра на образователното министерство.
В Сопот, където бе днес на посещение, Бойко Борисов коментира, че до края на деня ще има още доста оставки.
Борисов заяви, че сега е разбрал за злоупотребите във фонд "Научни изследвания" и взима мерки.
Пред журналисти след срещата в Министерски съвет с учените вицепремиерът Симеон Дянков посочи, че проверката на Инспектората на МС е приключила, като докладът от нея съдържа 60 констатирани нарушения. Тези нарушения ще бъдат представени в рамките на следващата седмица, отбеляза вицепремиерът.
Министерство на образованието, младежта и науката и в частност министър Сергей Игнатов следва в 10 - 15-дневен срок да отговори на препоръките в доклада от проверката във Фонд "Научни изследвания" и да предложи промени в самия закон за фонда, съобщи Дянков след срещата.
Голяма част от нарушенията са административни, има открити нарушения и при провеждане на конкурсите, но целият доклад ще стане публичен през настоящата седмица, заяви още Дянков.
На въпрос защо министърът на образованието Сергей Игнатов не присъства на срещата, и дали ще поеме отговорност за откритите нарушения във фонда, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков посочи, че министър Игнатов е отсъствал по желание на премиера Борисов.
Министър Игнатов също търпи критики, но Законът за Фонд "Научни изследвания" в сегашната му форма не позволява достатъчно контрол нито на самото министерство, нито на министъра, нито на финансовия инспекторат, коментира финансовият министър.
Протестиращите учени, които в края на миналата година изразиха съмнение за нарушения относно провеждането на конкурсните сесии във фонда ще прекратят протестите за 10 дни.
Христо Лафчиев, един от учените, присъствали на срещата, отбеляза, че това е "изключително труден, черен доклад с корупционни практики, с административни нарушения".
Положението е много тежко, корупцията е много сериозна и ние се надяваме в тези 10 дни, които следват, премиерът да вземе необходимите мерки, за да се изчисти това нещо до край, добави Лафчиев.
Голяма част от фирмите на лица, които не отговарят на условията за фонд "Научни изследвания", но са спечелили от фонда, имат съдружнически връзки с неговия управител, посочи Лафчиев.
През последните седмици бурни дискусии предизвика и предложението в Закона за училищното и предучилищно образование навършилите 4 години деца задължително да посещават детска градина. Това предложение предизвика съпротива и протести от родители, неправителствени организации и дори от Св. Синод.
Не бих си позволил да кадрувам в Министерството на образованието, младежта и науката, но с оглед на кратките срокове, които остават за работа на сегашното правителство, най-логично е някои от двамата заместник-министри да поеме отговорността и да стане министър на образованието, коментира председателят на парламентарната комисия за обрзование Огнян Стоичков, помолен да коментира днешната оставка на Сергей Игнатов.
В момента в образователното министерство има двама зам.-министри - Милена Дамянова,
която отговаря за средното образование и Петя Евтимова, с ресор еврофондовете и младежката политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!