Б ългарската държава няма официална информация за това дали електроразпределителното дружество ЧЕЗ в България ще бъде продадено на индийския консорциум „Future Energy”, но е много вероятно това да е така, коментира в ефира на „Събуди се” по NOVA енергийният министър Теменужка Петкова.
Тя посочи, че не знае каква точно е връзката между индийския инвеститор и българското дружество „Фючър енерджи”, собственост на Валентин Христов, което е един от най-големите лицензирани доставчици на електрическа енергия в България, Македония, Сърбия и Албания.
Призрачният град на Белене, недочакал втората АЕЦ
Борисов: Ако не беше „Белене“, щях да ви дам за заплати и униформи
Китай се интересува от АЕЦ „Белене“
По информация на чешките медии цената на българските активи на ЧЕЗ, без ТЕЦ „Варна” е около 300 млн. евро.
Петкова каза, че при всички случаи купувачите на ЧЕЗ ще бъдат проверени, независимо кой бъде избран от чешката държава.
„Това е електроразпределителното предприятие с най-много и с най-цени активи. Така че ще бъде направена много сериозна проверка и ако тези нови купувачи не отговарят на изискваният и стандартите в България, съответно ние имаме право да кажем своето мнение”, поясни Петкова.
По темата за предстоящото изграждане на газовия хъб „Балкан” у нас министърът увери, че страната ни се радва на безрезервна подкрепа от Европейската комисия. В близко бъдеще щяло да започне и предпроектното проучване.
„Без руския природен газ няма как да бъде реализирана концепцията за газоразпределителен център на територията на България, но за да стане това, трябва да има поне три източника”, каза енергийният министър. Като такива тя посочи Русия, Каспийско море и интерконектора с Гърция.
Тя увери, че България има опция да удължи живота на АЕЦ „Козлодуй” още три пъти с по 10 години.
Колкото до АЕЦ „Белене”, в момента институциите мислят как да се използва вече закупеното оборудване.
Има инвеститорски интерес към проекта от най-голямата китайска ядрена компания „CNC”. Петкова е категорична, че държавата може да участва с определен дял, но няма да предоставя държавни гаранции.
Енергийният министър посочи още, че за да се избегне закриването на ТЕЦ-ове в България, в момента правителството се опитва да помогне на топлоелектрическите централи частично да бъдат изключени от новите правила за замърсяване на въздуха в ЕС. Но това до голяма степен зависи от самите дружества. Тя подчерта, че ТЕЦ дават 41% от електроенергията в страната.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!